Agatha Harkness kimdir

WandaVision: Agatha Harkness Kimdir?

WandaVision dizisinde Kathryn Hahn tarafından canlandırılan Agnes karakterinin aslında Agatha Harkness olduğunu öğrendik. Peki Marvel çizgi romanlarına göre Agatha Harkness kimdir?

Fantastic Four ve Agatha Harkness

Agatha Harkness ilk olarak Ocak 1970 senesinde çıkan Fantastic Four #94 ile okuyuculara tanıtıldı. Agatha oldukça gizemli bir karakterdi. Hikayedeki asıl görevi Franklin Richards’ın bakıcılığını yapmaktı. Bunun sebebi ise Franklin Richards’ın ileride çok güçlü bir karaktere dönüşeceğini bilmesiydi. Bu yüzden Fantastic Four maceralarını yaşarken, Franlin’e o bakıyordu. Fakat arada Frightful Four’a karşı mücadele verdiğini de gördük. Böylece onun gerçekten çok güçlü olduğunu gördük. Buna rağmen bahsettiğimiz çizgi roman serisinde Agatha hakkında çok az şey öğrenebildik. Ardından Agatha Harkness’ın geçmişi hakkında ufak ufak bilgi sahibi olmaya başladık. Önce onun aslında 10.000 yaşında olduğu ortaya çıktı. Dünyaya gelişi ve sonrası hakkında pek bir şey bilmiyoruz. Fakat uzun süre boyunca Colorado’da New Salem isminde bir koloninin parçasıydı. Salem’deki cadı avlarının ardından burası cadılar için güvenli bir liman olarak biliniyor ve sadece büyü gücü olanların girip çıkabildiği bir yer olarak tanımlanıyor. Sonra Agatha buradan ayrılıyor ve dünyanın farklı yerlerini dolaşmaya başlıyor.

Agatha Harkness’ın Oğlu Nicholas Scratch

Sonrasında Agatha Harkness’ın bir oğlu olduğunu öğrendik. Nicholas Scratch annesini New Salem’dan ayrıldığı için onlara ihanet etmekle suçluyordu. Aynı zamanda Fantastic Four gibi büyü gücü olmayan bir gruba yardım etmesinin de hainlik olduğunu düşünüyordu. Bu düşüncelerini liderliğini yaptığı New Salem’e de kabul ettirdi. Hepsi bir süre boyunca Agatha Harkness’ın peşine düşmüştü. Onu ve Fantastic Four’u ele geçirmeyi başardılar. Fakat Fantastic Four tarafından yenilmesiyle planları suya düştü. Böylece Agatha yeniden serbest kaldı.

Agatha Harkness ve Scarlet Witch

Agatha Harkness kimdir sorusuna cevap verebilmek için bir de Scarlet Witch ile ilişkilerine bakmak gerekiyor. Çünkü sonrasında Agatha Harkness’ı Scarlet Witch’in çizgi romanlarında görmeye başladık. Marvel’ın büyüyü ve büyücüleri keşfetmeye başladığı dönemde Wanda Maximoff’a bir nevi akıl hocalığı yapmaya başlamıştı. Bu sırada Salem Seven, Agatha Harkness’ı ele geçirdi ve yakarak öldürdü. Onun büyü gücü Salem Seven üyelerinden Vertigo’ya geçiş yaptı. Scarlet Witch bu duruma müdahale ederken, Agatha’nın gücünün bir kısmı ona geçti. Böylece Agatha’yı ruhani bir formda görmeye başladı. Agatha bu ruhani formunda Wanda’ya yardımcı olmaya devam etti. Yeni elde ettiği güçleri kullanarak kendini hamile bırakabileceğini söyledi. Vision ile çocuk sahibi olma konusunda sıkıntı yaşayan Wanda Maximoff bu büyü gücünü kullanıp kendisini hamile bıraktı. Böylece Tommy ve Billy ismini verdikleri ikizler dünyaya geldi.

Scarlet Witch ve Çocukları

West Coast Avengers serisinde Agatha Harkness açıklanmayan bir şekilde hayata dönmeyi başardı. Bu seride Tommy ve Billy’nin ruhlarının Mephisto’dan geldiği ortaya çıktı. Bu durum fark edilince Mephisto onları geri aldı ve ikizler de ortadan kaybolmuş oldu. Bu durum Wanda Maximoff’u inanılmaz derecede etkiledi. Durumun kötüleştiğini fark eden Agatha, Scarlet Witch’in zihnini sildi ve ikizlerin varlığını ona unutturdu. Avengers Disassembled serisinde Scarlet Witch çocuklarının varlığını öğrendi. Gerçekleri öğrenmek için Agatha Harkness’ın peşine düştü. O öfkeli yüzleşme sırasında da Agatha’yı öldürdü.