thor

Thor İlk Sayı İncelemesi (2020)

Thor hayranları için son yıllar hem çizgi romanlar hem de filmler bakımından baya bereketliydi. Filmlerde Thor’u gerçek gücünde Hela ile çarpışırken, Thanos’a Stormbreaker’ı saplarken ve son kez Mjolnir’i kaldırırken gördük. Çizgi romanlarda ise Jason Aaron’ın Thor: God of Thunder ile başlayan Thor hikayesinin War Of Realms ile bittiğinigördük. Ardından King Thor çizgi romanıyla da karaktere vedasına şahit olduk. Bugün ise sizinle uzun süredir çizgi romanlarda görmediğimiz bir Thor hikayesinin başlangıcına göz atacağız. Bu çizgi romanı en son çıkan Venom hikayelerinden tanıyabileceğiniz Donny Cates yazıyor. Captain America, Deadpool gibi serilerden tanıyabileceğiniz Nic Klein çiziyor.

Yazının devamına geçmeden önce, bu incelemenin Thor birinci sayıya dair spoiler içerdiğini belirtelim. Fakat sadece ilk sayıdaki olaylardan bahsediliyor.

Hikayenin başında War of Realms sonrası Mjolnir’in diyarları gezdiğini ve diyarların savaş sonrası yaşadıklarını görüyoruz. Mjolnir Thor’un eline geldiğinde Thor, Odin’in Asgard’ın kralı olmayı bırakmasından sonra kral olmaktan ne kadar yorulduğunu ve bıktığını anlatıyor. Hem Heimdall öldükten sonra yerine geçen Lady Sif ile konuşmalarında hem de Laufey’i öldürüp Jotunheim’ın kralı olan Loki ile konuşmalarından bunları anlayabiliyoruz. Bu kısımlar Thor’un yorgun halini çok temiz bir şekilde anlatıyor. Çizimlerdeki koyu renk paleti tercihi okurken bu hissi sonuna kadar hissettiriyor. Bu sayının genelinde Odin’in gitmesinden sonra Asgard’ın değiştiğini hissediyoruz. Altın kaplamaların yerlerini ahşap kaplamalara bırakmış olduğunu, bu sebeple daha karanlık ve daha farklı bir Asgard portresi çizildiğini söyleyebilirim.

Hikayenin devamında Mjolnir’in bilinmeyen bir sebeple Thor için ağırlaştığını anlıyoruz. Thor’un içinde endişe tohumlarının oluşmaya başladığına şahit oluyoruz. Yazar Thor’un ne kadar kötü durumda olduğunu Thor’un kendi iç sesini kullanarak çok iyi bir şekilde anlatıyor. Sayı Galactus’un korkmuş yaralı bir ceylan gibi Asgard’a düşmesiyle devam ediyor. Galactus’un ne kadar korktuğunu çizimlerin ayrıntısıyla çok iyi bir şekilde görebiliyoruz. Galactus’un Asgard’a inmesinden sonra Thor’un Galactus’un bütün eski elçilerini çağırdığını ve fikirlerini aldığını  görüyoruz. Bu sırada Silver Surfer içeri girip bu olayların sebebinin Black Winter adında kozmik bir veba olduğunu açıklıyor. Bu kozmik vebanın Galaktus’un evrenini yokettiğini ve bu evrenide yoketmeye geldiğini öğreniyoruz. Aynı zamanda Galaktus olmadan önceki kişiliği olan Gala’nın dünyası yok olmadan önce normal biri olduğunu görüyoruz. Bölüm sonu ise bizlere hikayenin devamını merak ettirecek şekilde bittiyor.

Sayının sonuna geldiğinizde ne kadar büyük bir hikayenin başladığını anlıyor ve tatmin oluyorsunuz. Çizimlerin yarattığı atmosferle Thor’un anlatımı hikayenin başlangıç sayısını mükemmel bir hale getiriyor. Bu sayıyla Thor’un yeni hikayesi başlıyor ve ben bu yazıyı yazarken hikaye bitmiş durumda hikayeyi okumanızı ve bu destansı maceranın içinde olmanızı tavsiye ederim.