Ragnarok 2. sezon

Thor Geri Döndü! Ragnarok 2. Sezon İncelemesi

Uzun süredir beklenen Ragnarok 2. sezon bölümleriyle karşımıza çıktı. Yeni sezon nasıl? İzlemeye değer olmuş mu? Yazımızda bu sorulara yanıt vermeye çalışacağım.

Öncellikle spoilersız olarak görüşlerimi belirtmek istiyorum daha sonrasında ise spoilerlı görüşlerime geçeceğim.

İlk sezonu ile çok övgüler alan Ragnarok dizisi, yaklaşık 1 yıl aradan sonra tekrardan izleyici karşısına çıktı. Ragnarok dizisinin birinci sezonu ciddi anlamda güzeldi fakat ergen dizisiydi. Klişeler olduğu kadar güzel detaylar, mitoloji alıntıları vardı. Özellikle intro kısımlarında mitolojiden bilgiler koymaları çok güzeldi. Yanlışları olduğu kadar güzel kısımları da vardı. Gelelim ikinci sezon incelemesine; Dizideki müzikler ve müzik kurgusu muazzam, müzikler tam yerinde kullanılmış. Sinematografi anlamında da başarılıydı, renk kullanımları çok güzeldi. Fakat bölüm kurgularını pek beğenemedim. Özellikle sahnelerde bir anda tempoyu arttırıp-azaltmaları kurgu anlamında bir eksiydi. Sezon finali ise önceki sezona göre çok kötüydü. Ciddi anlamda kötüydü fakat sebeplerine burada değinemiyorum. Detaylardan spoilerlı kısıma geçtiğimde bahsedeceğim. Senaryo anlamında biraz daha çalışması gerekiliyormuş diye düşünüyorum çünkü çoğu kısımda ciddi eksikler var. Karakter gelişimleri konusunda ise kayda değer bir gelişme olmadığı için yorum yapmak zor.

İncelememizin devamında Ragnarok 2. sezon ile ilgili görüşlerimi spoilerlı olarak anlatacağım. İzlemeyenlerin uzak durmasını tavsiye ediyorum.

Öncellikle bölüm bölüm giderek spoilerlı görüşlerimi aktarmak istiyorum; Yeni sezonun ilk bölümü birinci sezonun sonlandığı yerden aynı tempo ile başlıyor fakat bölüm gidişatında tempo sorunu çok fazla göze batıyor. Aslında sadece ilk bölümde değil sezonun tamamında bir tempo sorunu var. Özellikle tempoyu bir anda arttırıp aniden düşürmeyi çok fazla yapıyorlar ve bir süreden sonra bu konuda tekrara giriyorlar. Bu sezona dair moralim en çok bozan şeylerden birisi tempo sorunuydu. Geriye dönüp ilk bölümden bahsetmek gerikirse, bölüm genelinde mjolnir vb. atıflar bulunuyor fakat “Mjolnirsiz bir hiçti” atıfını hiç beğenmedim. Thor mjolnirsiz bir hiç değildi, mjolnir onun savaşlarda kullandığı bir silahtı. Magne/Thor’un güçlerini istememesi ve daha sonrasında pişman olması çok güzeldi. Diğer bölümlere geçmeden önce bir eleştiri daha yapmak istiyorum; Herkesin tanrı olabilmesi çok saçma, aşırı saçma. Bu kadar basit olamaz. Ciddi anlamda birinci sezona göre çok büyük eksiklikler vardı.  İkinci bölüme geçmek gerekirse sanırım tempo anlamında en iyi bölüm buydu. Kullanılan müzikler çok iyiydi. Kurgusu da güzeldi. 

İlk sezondan beri aklıma en çok takılan soru “Jotunheim’ı neden ev yaptılar?” oldu. Devlerin dünyası olan Jotunheim’ı ev yapmaları bana pek tutarlı gelmedi çünkü koskoca bir diyardan bahsediyoruz. Mesela evi krallık yapıp Jotunheim’ı farklı bir şekilde izleyici karşısına sunabilirlerdi. Beni bu konuda rahatsız eden tutarsızlık oldu.

BAKMADAN GEÇME: ROCKY VE JAMES BOND FİLMLERİNİN YENİ SAHİBİ AMAZON

Gelelim Loki’ye; “Sarhoştuk ve seninle birlikte olduk” metotuyla ortaya çıkan bir Loki… Şaka yapmıyorum, cidden “Sarhoştuk ve seninle birlikte olduk” metotuyla Loki yaptılar. Normalde Vidar/Dev’in oğluymuş fakat anneleri yıllarca saklamış, gerçek babasının Vidar olduğunu açıklamamış. Daha sonrasında açıklıyor ve Vidar ile yakınlaşmaya başlıyor. Bu arada Loki’yi canlandıran aktör çok yakışıyor. Kendisinde tam bir genç Loki profili var. Başka işlerde de onu genç Loki tarzında rollerde izlemek isterim. Cidden çok yakışıyor. Fakat ilk sezondan beri Loki altyapısı oluşturulan karakterin böyle bağlanması beni çok üzdü. Bu sezon genel olarak Loki’nin oluşumu ve gelişimi üzerine odaklanılmış gibiydi. Jormungandur’u doğurması, Odin’in bulunduğu hastane/huzur evinde ondan alınan kanı kendisine enjekte etmesi gibi olaylar harikaydı. Özellikle son sahnede Jormungandur’u suya bıraktıktan sonra bir gözünün kahverengi bir gözünün mavi olması güzel bir detaydı. Büyük ihtimalle gelecek sezonda Loki’yi hem hain rolünde hem de Thor’un önderliğinde oluşacak takımımızın yanında göreceğiz. Bu sebeple gelecek sezonu şimdiden çok merak ediyorum.

Biraz Odin ve diğer karakterlerden bahsetmek istiyorum. Yine göründüğü andan beri Odin profili çizen karakteri, Wenche karakterinin ölümü ile Odin’i görmemiz güzeldi. Ancak Wenche’nin kolyesi sayesinde Odin olması tutarlı olsa da pek beğenmediğim bir olay oldu. Odin’in gelir gelmez olaylara dahil olması ise çok güzeldi. En sağlam yazılan karakterlerden olmuş. Dizinin en sağlam karakterlerinden birisi olan Vidar’ın bu kadar kolay ve hızlı harcanması beni çok üzdü. Dizi gidişatındaki en saçma karar Vidar karakterinin ölmesiydi. Ciddi anlamda çok sağlam yazılan bir karakterin bu kadar erken ölmesi beni çok üzdü. Ölümünün Thor/Magne elinden olması ne kadar güzel olsa da hızlı harcanan bir karakter oldu diye düşünüyorum. Fakat ölümünün ardından Fjor karakterinin tekrardan devlerin ve şirketin başına geçmesi karakter gelişimi anlamında güzeldi.

Diziye son bölümlerden de anladığımız kadarıyla Sif karakteri eklendi. Üçüncü sezonda Sif ve Thor aşkını işleyeceklerini düşünüyorum, hatta evlenme olayları dahi olabilir. Bu arada Sif karakterinin casti de çok başarılı, Billie Barker role çok uymuş. Gelelim son bölümdeki çarpıcı olaya; Saxa ve Magne’nin birlikte olması beni en çok şaşırtan olaylardan birisi oldu. Hiç beklemediğim bir olaydı, böyle bir olayı görmek ciddi anlamda çok şaşırttı. Vidar dışında ailedeki herkesin kısır olduğunu üstüne basa basa anlattılar. Buna rağmen eğer bir hamilelik olayı söz konusu olursa beni fazlasıyla üzer.

Biraz Mjolnir ve diğer olaylardan bahsetip incelemeyi sonlandırmak istiyorum. Magne’nin Mjolniri önce kendi başına yapmak istemesi çok tatlı bir olaydı. Daha sonrasında ise cüce ile birlikte Mjolnir’i yapıyorlar fakat o kısım da bir sinek görseydik mitoloji için çok güzel bir gönderme olurdu. Bu arada cüce demişken, Odin’in cücelerden bahsettiği kısımlarda odaya kısa boylu hastane çalışanın girmesi beni çok güldürdü, güzel bir atıftı. Tyr karakterini de bir elini bir şekilde görmemiz güzel bir göndermeydi. Güçlerini yeni kazanan karakterlerin yavaş yavaş oturması ve altyapılarının hazırlanması güzeldi.

Ragnarok 2. Sezon Kapanış

Ragnarok dizisinin ikinci sezonu şahsen biraz beklentimin altında kaldı. Mitoloji alıntılarını güzel bir şekilde uyarlasalar bile senaryo anlamında biraz sıkıntılar yaşadığını söyleyebilirim. Daha çok Loki ve diğer karakterlere odaklanan sezon benim için ne iyi ne de kötüydü, çok ortada kaldığımı söyleyebilirim. Eğer fantastik işleri seviyorsanız bu diziye şans verebilirsiniz.