Shang-Chi Kimdir?

Shang-Chi Kimdir? Güçleri Neler?

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings filminin duyuruldu. Bu açıklamayla birlikte bu karakterin aslında kim olduğu merak edilmeye başlandı. Biz de bu yazımızda şu soruyu yanıtlayacağız: Shang-Chi Kimdir?

Türkçe ismi Shang-Chi ve On Yüzük Efsanesi olan filmde bu karakteri yakından tanıma fırsatı bulacağız. Çizgi romanlara baktığımızda merak ettiğimiz pek çok sorunun yanıtını buluyoruz. Shang babası tarafından ölümcül bir suikastçi olması için yetiştirilmişti. Babası Fu Manchu aslında ölümsüz bir suç baronu ve büyücü olmasıyla biliniyor. Shang-Chi babasının aslında nasıl biri olduğunu öğrendiğinde ona karşı durmaya karar veriyor. Onun suç örgütünün farklı kollarına saldırıyor. Babasının düşmanlarıyla iş birliği yaparak onu alt etmeye çabalıyor. Babasının baş düşmanı Denis Nayland Smith ve MI-6 ile ortaklık kuruyor.

Maceraları bir noktada yolunun Marvel kahramanlarıyla kesilmesine sebep oluyor. Bu süreçte Iron Fist, Daredevil, Captain America gibi kahramanlarla iş birliği yaptığı dönemler oluyor. Hatta Avengers’a katıldığını da görüyoruz.

Marvel Knights

Daredevil bir dönem Punisjer’ı yakalamak için Marvel Kniht ekibini kuruyordu. Bu ekipte Daredevil, Black Widow, Shang-Chi gibi isimler yer alıyordu. Ardından farklı düşmanlara karşı da mücadele verdiler fakat sonunda yolları ayrıldı.

Heroes for Hire

Çizgi romanlarda süper kahramanlara kayıt zorunluluğu getirilmesinden sonra Shang-Chi, Misty Knight ve Colleen Wing ile çalışmaya başladı. Bu dönemde Tarantula’ya karşı bir şeyler hissetmeye başladı fakat bu hikayenin sonu iyi bitmedi.

Bakmadan Geçme: Thor Love and Thunder Filminde Göreceğimiz Sürpriz İsimler

Secret Avengers

Shang-Chi’nin babası bir şekilde geri dönünce kahramanımız bu sefer Steve Rogers ile birlikte çalışmaya başladı. Secret Avengers ekibine katılacak babasını durdurmak için elinden geleni yaptı. Bu mücadelenin ardından Steve Rogers ile müttefik oldular ve birbirlerinin yardımına koşmaya başladılar.

Avengers

Avengers ve X-Men arasındaki mücadelenin ardından yeni bir Avengers ekibi kuruldu. Bu ekipte Shang-Chi de yer alıyordu. Onu ekibe Captain America ve Iron Man davet etti. Hatta yeni gruba katılması istenen ilk kahramanlardan biriydi. O da bu teklifi kabul ederek yeni bir maceraya atılmış oldu.

Shang-Chi Kimdir? Gücü Nedir?

Dövüş Sanatları uzmanıdır. Çocukluğunda Çin’in dövüş sanatları konusunda sağlam bir eğitim almıştı. Düşmanı insan da olsa, insan üstü güçlere de sahip olsa karşılarında duracak güce sahipti. Gücü ve chi sayesinde karşı koyma gücü yüksektir.

Başarılı bir jimnastikçidir. Bu konudaki yeteneklerini defalarca gösterdi.

Fiziksel kondisyonu yüksektir. Normal bir insanın ulaşabileceği en üst seviyeye ulaşmıştır. Gücü ve staminası da standartarın üzerindedir. Kurşundan kaçabilecek çevikliğe sahiptir.

Hedef alma ve silah kullanma konsuunda çok başarılıdır. Özellikle kılıçlar konusunda başarılı olduğu biliniyor.

Baskı noktaları konusunda uzmandır. Bu sayede bir insanın vücudunda nereye dokunarak onu etkisiz hale getireceğini iyi bilir. Bu yeteneği etkisiz hale getirme veya karşı tarafı yaralama için kullanmak mümkün.