Without Remorse

Saf Aksiyona Hazır Mısınız? Tom Clancy’s Without Remorse İnceleme

Micheal B. Jordan’nın başrol olduğu Without Remorse filmi Amazon’un Prime Video platformunda yayınlandı. Peki bu filmi izlemeye değer mi?

Nedir Bu Tom Clancy’s Without Remorse?

İncelemeye girmeden önce biraz bu yapımdan bahsedelim. Tom Clancy’s Without Remorse, 1993 yılında Tom Clancy’nin aynı adlı romanına ve Jack Ryan film serisinin bir yan ürününe dayanan bir 2021 Amerikan aksiyon gerilim filmi. John Kelly isimli deneyimli bir Amerikan komandosunun, Mr. Clark isimli bir CIA ajanına dönüşme hikayesini anlatıyor. Mr. Clark rolünü Michael B. Jordan canlandırıyor.

Without Remorse İncelemesi

İncelemeye geçmeden önce belirtelim bu yazımızda SPOILER bulunmaktadır.

İncelemeye giriş yaparken bence değinmem gereken en önemli konu filmden klişe akıyor olması. “Benim ailemi öldürdüler o yüzden intikam almam lazım.” teması artık klişenin de klişesi oldu. Aksiyon filmlerinin %60-%70’i ana karakterin sevdiğini, hayvanını veya ailesinden birisinin öldürülüp onun intikam almasıyla geçiyor. Maalesef Without Remorse filmi de bunlardan birisi oldu. Fakat filmdeki saçmalıklar burada bitmiyor.

Gelelim saçmalıklardan bazılarına: Filmde bir kötümüzün olduğu ortalama 20. dakikadan itibaren anlaşılıyor fakat o dakikadan filmin sonuna kadar sanki kötümüz başkasıymış gibi lanse ediliyor. Bana sorarsanız böyle bir şeye hiç gerek yoktu. Hikayenin kötüsüyle bağlantılı kısım daha başarılı şekilde ele alınabilirdi. Diğer bir saçmalık ise filmin son sahnesinde yapılıyor. Filmi çok güzel bir motivasyon ile kapatmak varken illa “mutlu son” temasını kullanmak konusunda ısrar ediyorlar. Bu macerayı çok güzel bir duygusallık ile kapatmak varken neden ters köşe yapmaya çalıştıklarını anlamadım. Bence çok gereksizdi. Hadi diyelim karakter dönüşümü için böyle bir şey yaptınız, neden müthiş bir sahne ile adamı ölmüş gibi gösterip niye motivasyon yaratıyorsunuz? Adamı normal bir şekilde John Clark yapsalardı final daha etkileyici olabilirdi.

Hikayeye dair şikayetlerimin ardından biraz da oyunculuklardan bahsetmek istiyorum. Bence Micheal B. Jordan müthiş bir oyunculuk sergilemiş. Karakter motivasyonunu çok güzel yansıtmış. Özellikle aksiyon sahnelerinde çok başarılı buldum. Filmdeki bir diğer oyuncu olan Jodie Turner-Smith ise Micheal B. Jordan kadar olmasa da gayet iyiydi. Fakat birkaç aksiyon sahnesinde beklentiyi karşılamıyordu diye düşünüyorum.  Yine de genel olarak karakteri güzel yansıtmış diyebilirim. Jamie Bell oyunculuk konusunda öne çıkmıyordu. İyi ya da kötü diyemem fakat karakter motivasyonu başarısızdı.

Gelelim filmin en azından benim için en başarısız olayına: Filmdeki kötümüz çok başarısızdı. Ciddi anlamda çok kötüydü. Karakterin alt metni çok zayıf kalmıştı. Motivasyonu tatmin edici değildi. Üstüne karakterin işlenişinde basite kaçmalarıyla gerçekten inandırıcılıktan uzak bir kötü ortaya çıkmış. Film başından ortasına kadar asıl kötüyü Ruslar ve Robert Ritter karakteriymiş gibi gösterdi. Bu gidişat yukarıda da bahsettiğim gibi finalde değişti. Sonda bir bakıyoruz ki kötümüz aslında ABD ve CIA’ymiş. Bu kadar basit işlenen bir kötü görmek beni çok üzdü. Bu da ciddi anlamda büyük bir eksik.

BAKMADAN GEÇME: NETFLİX DİZİSİ SWEET TOOTH İLK FRAGMANIYLA KARŞIMIZDA

Kapanışta ise biraz görsellik, aksiyon sahneleri ve kurgudan bahsetmek istiyorum. Genel olarak film sinematografik açıdan öne çıkan bir yapım değil. Onu rahatlıkla söyleyebilirim ama buna rağmen bazı sahnelerinde görselik çok hoştu. Aksiyon sahnelerinde kareografiler genel olarak sıkıntılı görünmese de, bazı sahnelerde çok sırıtıyordu. Filmdeki müzikler çok güzel kurgulanmış. Özellikle soundtrackler çok güzel ve başarılıydı. Aksiyona uygun kullanılması da film açısından artıydı.

SONUÇ

Without Remorse incelemesi sonrasında şunu söyleyebiliriz: Film aksiyon anlamında çok başarılıyken teknik yani senaryo, alt metinler, karakterler gibi birçok açıdan zayıf kalıyor. Eğer aksiyon seven birisiyseniz bu filme bir şans verebilirsiniz. Bence sizi çok tatmin eder. Meh bir film olsa bile vakit geçirmek isteyen birisiyseniz ve aksiyon seviyorsanız Without Remorse filmine şans verebilirsiniz.