Penceredeki Kadın

Penceredeki Kadın İncelemesi

Oyuncu kadrosunda Amy Adams ve Gary Oldman gibi güçlü isimlerin bulunduğu Penceredeki Kadın filmi dün Netflix’te yayınlandı. Peki bu filmi izlemeye değer mi?

Penceredeki Kadın

İncelemeye geçmeden önce Penceredeki Kadın filmi ile ilgili kısa bilgiler vermek istiyorum.

Yine aynı ada sahip olan romandan uyarlama olan Penceredeki Kadın filmi en başta söylediğim gibi Netflix’te yayınlandı. Film Amy Adams, Gary Oldman, Julianne Moore, Wyatt Russel ve Anthony Mackie gibi güçlü ve sağlam bir kadroya sahip. Filmin yönetmen koltuğun da ise Pride & Prejudice, Atonement, Darkest Hour gibi filmlerle tanınan Joe Wright oturuyor.

Amy Adams’ın oynadığı Anna Fox karakteri bir çocuk psikoloğu ve eşiyle ayrı yaşıyor. Dışarı çıkma fobisi olan Anna Fox karakteri sadece evinde durabiliyor. Dışarı adım atamıyor. Evde otururken film izlemeyi özellikle eski siyah-beyaz seyremteyi ve dışarıyı gözetlemeyi seviyor. Ayrıca oturduğu evde Wyatt Russel’ın oynadığı David adında bir kiracası bulunuyor. Oturduğu evin karşısına yeni bir aile taşınıyor ve olaylar burada başlıyor.

İncelemeye geçmeden önce belirtelim bu yazımızda SPOILER bulunmaktadır.

Filmin oyuncu kadrosu ne kadar kaliteli olsa da senaryosu biraz zayıftı. İlk olarak oyunculuklardan ve karakter motivasyonlarından biraz bahsetmek istiyorum. Amy Adams yine harika bir oyunculuk sergilemiş, filmin yükünü çok güzel kaldırmış karakterin o duygusal motivasyonunu direkt olarak izleyiciye geçirmiş. Normalde de çok beğendiğim bir oyuncu olan Amy Adams’a bu filmde de bayıldım. Gary Oldman film boyunca çok gözükmemesine rağmen başarılı oynamış. Ayrıca beyaz saç çok yakışmış. Karakterin sert ve kabadayı havasını çok güzel yansıtmış. Julianne Moore, Wyatt Russel ve Anthony Mackie de gözüktüğü kısımlarda gayet başarılıydı.

Film görsel anlatım bakımından çok başarılıydı. Özellikle kullanılan kamera açıları ve çekimler çok iyiydi. İzlerken filmin o ambiyansını hissediyorsunuz. Örneğin; Anna’nın evinin çok karanlık olması ve bunun ruh halini yansıtması, kocasıyla kızının öldüğü kazanın bir anda evinin salonuna taşınması veya Julianne Moore’un karakterini düşünürken aralık kapıdan bakarken onu görmesi gibi sahneler çok başarılıydı.

Gelelim filmin senaryosuna ve klişelerine; İlk 50 – 60 dakika boyunca güzel işlenen bir senaryo görürken filmin üçüncü kısmında tamamen zorlama ve klişe bir senaryo görüyoruz. Film çok başarılı bir yapım olacakken maalesef senaryo yüzünden meh bir yapım olmuş. Sırf mutlu son ile bitirmek için ellerinden geleni yapmışlar. Karakterin öldürme konusundaki motivasyonunun altı doldurulmamıştı. Filmde de karakterin böyle bir eğilimi olabileceğine dair bir altyapı görmedik. İki açıdan da eksik kalınca, finaldeki şaşırtıcı olması gereken detay temelsiz ve dayanaksız bir sürpriz halini alıyor.

Öte yandan Anna’nın ailesinin aslında ondan ayrı değil de, ölmüş olduğunu gördüğümüz kısımlar çok güzeldi. Sahne çekimi, kurgusu ve duygusal ağırlığı çok başarılıydı. Ayrıca film açılışı dahil ara sıra gördüğümüz beyaz noktacıkların aslında ailesinin öldüğü zamanki karlı ortam olduğunu görmemiz enteresan bir detaydı. Amy Adams‘ın oyunculuğu ile ortaya çok güzel bir sahne çıkmış. Dediğim gibi zorlama ve klişeler olmasaydı daha iyi bir film ortaya çıkabilirdi.

Son olarak filmin kurgusu ve müziklerinden bahsetmek istiyorum. Filmin kurgusu çok güzeldi. Olay akışını çok güzel kurgulamışlar, anlatmak istedikleri şeyi izleyiciye güzel yansıtmışlar. Seçilen müzikler ile birlikte film akışını ve temposunu çok güzel ayarlamışlar. Özellikle son 30-40 dakikada kullanılan müzikler çok başarılıydı.

BAKMADAN GEÇME: CASTLEVANİA 4. SEZON İNCELEMESİ

Sonuç

İncelememiz sonunda genel olarak bir özet geçip kapanış yapmak istiyorum. Filmin başarılı olduğu kadar başarısız olduğu kısımlarda vardı. Özellikle senaryo açısından hataları ve boşlukları fazlaydı. Görsel anlatımını çok beğendiğim bir film oldu. Müzikler ve oyunculuklarla bereber güzel bir ambiyans yaratmışlar. Eğer bu tarz gizem/suç filmlerini seviyorsanız Penceredeki Kadın filmi sizi tatmin edebilir, şans verebilirsiniz.