Ms. Marvel kimdir

Ms Marvel Kimdir? Güçleri Neler?

Ms Marvel dizisi 2021 yılının sonlarına doğru Disney+’ta gösterime çıkacak. Captain Marvel 2 filminde de görüneceği kesinleşen Ms. Marvel karakterine biraz yakından bakalım. Özetle Ms Marvel kimdir?

Ms Marvel Kimdir? Güçlerini Nasıl Kazandı?

Ms. Marvel karakteri MCU yani Marvel Sinematik Evreninin ilk müslüman karakteri olacak. Pakistan asıllı Amerikalı bir ailenin kızı olan Ms. Marvel’ın esas ismi Kamala Khan. New Jersey’de doğan Kamala lise öğrencisi olduğu dönemde kahramana dönüştü.

Normal bir hayat yaşayan Kamala bir gün ailesinin isteklerine karşı çıktı. Arkadaşı Bruno’ya kendini kanıtlamak için ailesinden izin almadan şehrin kuzeydoğusundaki mahallede yapılan bir partiye gitti. Bu partide sınıf arkadaşları tarafından dışlandı ve partiden ayrılıp eve dönerken Terrigen Sisine maruz kaldı. Bu da onun hayatının tamamen değişmesine sebep oldu. Terrigen Sisinin içinde bilinçsiz haldeyken Kaptan Amerika, Iron Man ve Captain Marvel’ı gördü. Bu kahramanlar Kamala’ya ailesine karşı geldiği için azarlayıp, ona bu hayattaki amacının ne olduğunu sordular. Kamala içinden uzun zamandır hayran olduğu Captain Marvel’a benzemek istediğini geçirdi. Onun gibi güzel, kendinden emin ve güçlü olmayı istedi. O kadar güçlü olmak ve insanların ağzının payını vermek istiyordu. Sis dağılıp etkisi ortadan kalktığında Kamala artık Carol Danvers’ın genç ikizi gibi görünüyordu. Kamala’nın yaşadıklarının etkisinden kurtulup güçlerini anlaması ise zaman aldı.

BAKMADAN GEÇME: HANGİSİ DAHA POPÜLER? MARVEL MI DC Mİ?

Ms. Marvel vücudunu neredeyse her şeye dönüştürüyor. Bunu yaparken kurşun geçirmez olamıyor yani yaralanabiliyor. Yaralandığında iyileşmesi için normal görünümüne dönmesi gerekiyor. Bu yüzden iyileşme sürecindeyken kim olduğu anlaşılabiliyor. Kamala’nın kostümünün Captain Marvel’ın kostümüne benzemesinin nedeni Captain Marvel hayranı olması. İsmini de bu benzerlik yüzünden alıyor. Marvel evreninde önemli bir yere sahip olan Ms. Marvel zamanla Captain Marvel’ın yerini alıyor. Hatta ilerleyen zamanlarda Avengers ekibine katılıyor.

Inhumanlar

Kreeler tarafından evrendeki diğer insanların genetiği değiştirilerek oluşturulan bir çeşit ırk. Amaçları daha fazla Inhuman oluşturmak.

Terrigen Bombası

Bu bomba Inhumanların güdümü altında bulunan Kree İmparatorluğu ve Shi’ar İmparatorluğunun arasındaki savaş sırasında Inhumanlar tarafından üretilmiştir. Kree imparatorluğu tarafından kullanılmıştır. Terrigen Bombası veya diğer ismiyle T-Bombasının amacı evrendeki genetik ve ırksal farklılıkları ortadan kaldırıp bombanın etkisine giren herkesi Inhumanlara dönüştürmek. Ms. Marvel da gücünü bu bomba sayesinde kazanıyor.

Ms. Marvel’ın Güçleri

Morfogenetik: Kamala vücudunu hücre boyutunda kontrol ederek görüntüsünü değiştirebiliyor. Elbette bu beraberinde pek çok farklı yeteneği getiriyor.

Uzatma: Kamala uzuvlarını, belini ve boynunu inanılmaz boyutlara uzatabiliyor.

Boyutunu Değiştirme: Gerekli durumlarda boyunu değiştirebiliyor. Çok devasa boyutlara ulaşabildiği gibi oyuncak boyutuna kadar küçülebiliyor.

Hızlı İyileşme: Güçleri sayesinde Kamala normal bir insandan hızlı iyileşebiliyor. Fakat görüntüsünü değiştirdiği sırada iyileşmesi mümkün olmuyor. Bu yüzden normal görüntüsüne geri dönmesi gerekiyor. Hızlı iyileşme sürecinde normalden daha aç oluyor.

Görüntü Değişimi: Kamala güçleri sayesinde dış görünüşünü tamamen değiştirebiliyor. Başka biri gibi görünebiliyor. Buna saçları ve kıyafetleri de dahil. İstediği zaman farklı objelerin görüntüsüne bürünmesi de mümkün oluyor.

Zayıf Yanları

Elektromanyetik darbe Ms. Marvel’ın elastik formunun bozulmasına sebep oluyor.

İyileşmek için aşırı çaba sarf etmek Kamala’yı zayıf düşürüyor.