Mephisto kimdir

Marvel Dünyasının Şeytanı Mephisto Kimdir?

WandaVision dizisi sebebiyle adını duymaya başladığımız Mephisto kimdir? Marvel çizgi romanlarında Mephisto farklı bir boyutta ortaya çıkan bir şeytan olarak tanıtılıyor. Bu şeytan semevi dinlerde gördüğümüz şeytandan farklı. Eski bir melek değil, cenneten kovulmadı, tanrının karşısında yer almıyor. Buna rağmen kendini şeytan olarak adlandırmayı tercih ediyor.

Mephisto Kimdir?

Marvel çizgi romanlarında ilk olarak bir sinek olarak karşımıza çıkmıştı. Onun cehennem olarak adlandırdığı aslında farklı bir boyut, evren. Bu yüzden de klasik şeytan gibi “Cehennemin Lordu” gibi takma isimlerle de anılıyor. Dışarıdan bakınca semevi dinlerde tanımlanan şeytan gibi görünüyor. Gerçek görüntüsü mü böyle, yoksa insanların kendisini beklediği şekilde mi görünmeye çalışıyor, bilmiyoruz. Mephisto insanlara “gerçek şeytan” olmadığını açıklamakla uğraşmıyor. Aksine, gerçekten oymuş gibi davranmayı seçiyor. Kendisine verilen klasik isimleri düzeltmiyor. Bu sebeple de normal görüntüsünden farklı bir şekilde karşımıza çıkıyor olması mümkün. Tıpkı normal şeytan gibi insanların ruhunu kendisine satmasını sağlamaya çalışıyor. Aynı zamanda Ghost Rider’ın yaratıcısı olduğunu da söyleyebiliriz.

Mephisto, Marvel çizgi romanlarında pek çok kahramanla karşı karşıya geldi. Bunların arasında Doctor Strange, Spider-Man, Doctor Doom ve Thor gibi isimleri görüyoruz. Fakat en dikkat çekici hikayelerinden biri Scarlet Witch ile bağlantılı. Bu sebeple onu WandaVision dizisinin kötüsü olarak görebiliriz!

Mephisto ve Scarlet Witch

1985’te yayınlanan The Vision and the Scarlet Witch çizgi roman serisinde Mephisto önemli bir rol oynuyordu. Bu çizgi romanlarda Wanda ve Vision evleniyor, sonra da çocuk sahibi oluyordu. Çift ikizlere Billy Maximoff ve Tommy Maximoff ismini vermişti. Fakat tahmin edebileceğiniz üzere android olan Vision’ın aslında çocuk sahibi olması mümkün değil. Peki bu çocukların babası kim?

Çizgi romanlarda Wanda farkına varmadan Mephisto’nun ruhundan iki parça yutuyordu. Bu parçalar Billy ve Tommy’nin ruhunu oluşturuyordu. Başta istediği aileye kavuştuğu için mutlu olan Wanda sonradan büyük bir yıkım yaşıyordu. Çünkü Mephisto kendi ruhundan olan bu iki parçayı emiyor ve bebekleri yok ediyordu. Yaşadığı bu acı Wanda’nın gücünün kontrolsüz bir patlama yaşamasına sebep oluyordu. Wanda’nın cadı akıl hocası Agatha Harkness bu acıya son vermek için Scarlet Witch’in hafızasını silmek zorunda kalıyordu. Wanda gerçekliği değiştirip House of M dünyasını yaratıyordu. Bu dünyada mutantlar evren üzerinde hakimiyet kurmuş oluyordu. Özetle Mephisto, Wanda’nın önemli hikayelerinin temelinde yatan önemli bir isim.

Mephisto’nun WandaVision bağlantısı

Biliyoruz ki Marvel artık çoklu evrenleri gördüğümüz hikayeler anlatmaya başlayacak. WandaVision da bu sürecin başlangıcı. Sonrasında Scarlet Witch’i Doctor Strange 2’de göreceğiz. Tam ismi Doctor Strange in the Multiverse of Madness olan film adından da anlayabileceğiniz gibi çoklu evren deliliğini ele alacak.  Scarlet Witch’in filmdeki rolünü henüz bilmiyoruz ancak bu sürecin WandaVision’da başlayacağı kesin.

WandaVision’da Scarlet Witch’in içinde olduğu bu sahte gerçekliği Mephisto besliyor olabilir. Şeytan bilmediğimiz bir sebepten ötürü Wanda’nın hamile kalmasını istiyor gibi görünüyor. Scarlet Witch de içinde olduğu sahte gerçeklikte mutlu olduğu için büyük gerçeği göremiyor ya da görmek istemiyor gibi. Sonrasında Mephisto’yu Doctor Strange in the Multiverse of Madness filminde görmemiz fazlasıyla mümkün.