x-23 kimdir

Karakter Rehberi: X-23 Kimdir?

Logan filmiyle sinematik evrene gelen ancak MCU’daki geleceği kesinlik kazanmayan, Wolverine’in genetik kopyası X-23 yani Laura Kinney kimdir?

Laura Kinney’i Tanıyalım

İlk olarak X-Men: Evolution’ın üçüncü sezonunda ekranlarda gözüken bu karakter, 2004 yılında da çizgi roman dünyasına giriş yaptı. Daha sonra da 2006 yılında X-23: Target X ve X-23: Innocence Lost isimli kendi hikayesini anlatan mini serilere konu oldu. Basit bir şekilde ifade edersek, X-23 ya da gerçek adıyla Laura Kinney, Wolverine’in bir kopyası, klonu.

Bildiğiniz gibi Weapon X projesi sonucu yaratılan Wolverine, bir şekilde bu bölgeden kaçmıştı. Wolverine’in Weapon X’ten kaçmasının ardından da buradaki ekip defalarca Wolverine gibi tüm iskelet sistemi adamantium ile kaplı birini yaratmaya çalışsa da başarılı olamadı. Daha sonra orijinal Weapon X projesinin arkasındaki adam Martin Sutter, Sarah Kinney isimli mutant genetik bilimcisini işe aldı ve yeni bir Weapon X programı ortaya çıkardılar.

x-23 kimdir

X-23 Kimdir? Nasıl Dünyaya Geldi?

Bu yeni Weapon X projesinde amaçları deneklerin iskelet sistemini adamantium ile kaplamak yerine, klonlama yaparak yeni Wolverine yaratmak oldu. Tüm uğraşlarına rağmen Sarah Kinney ve Martin Sutter bu klonlama çabasında22 defa başarısız oldu. Bunun sebebi de ellerinde olan Logan DNA’sının hasarlanmış olmasıydı. Eh, Wolverine’e gidip DNA örneği istemek de pek mantıklı değil sonuçta. Ancak burada özel bir durum vardı. Üzerinde çalıştıkları DNA’yı incelediklerinde Y kromozomunun hasarlandığını gördüler. Bu durumun ardından Sarah Kinney kadın bir klon yapmak için çalışmalara başladı ve başarılı oldu. (Aslında en başta bu öneri reddedildi ancak daha sonra Kinney asistanı Zander Rice’ın itirazlarına rağmen kendi bildiğini okudu.) Tabii ki Kinney’in bu itaatsizliği cezasız kalmadı ve Sarah Kinney, bu klonu doğurmak için hamile bırakıldı.

Karakter Rehberi: Gambit Kimdir?

Doğumundan sonra X-23 isimli bu klon tam bir silah ve ölüm makinesi olmak üzere yetiştirilmeye başlandı. Annesi Sarah Kinney onun insani duygulara sahip olması için çabalasa da pek başarılı olamadı. Özellikle Zander Rice, X-23 üzerinde korkunç deneyler yaptı. Zorla X-23’ün pençelerini sökerek adamantium ile kapladı. X-23’ün Wolverine’den farklı olarak ellerinde 2, ayaklarında ise 1 adet pençe bulunuyor. Rice, X-23’ü radyasyona maruz bırakarak mutant geninin daha hızlı aktive olması için çalıştı. Aynı zamanda “tetikleyici koku” yaratarak X-23’ü, onun isteği dışında vahşi ve kendini kontrol edilemez bir moda girmesini sağladı.

Zander Rice uzunca bir süre kiralık katil gibi çalışan X-23’ü en son Sutter’ı öldürüp projenin başına geçmek için kullandı. Sarah Kinney klon kızının kaçmasına yardım ederken Rice bu tetkileyici kokuyu kullandı ve zorla X-23’ün Sarah’ı öldürmesini sağladı. Ancak ölmeden önce X-23’e adını verdi: Laura.

x-23 kimdir

Uzunca bir süre kaçan ve saklanan Laura, ilk olarak annesinin aile üyelerini bulmaya çalıştı ama daha sonra bu korkunç yaşamından sorumlu tuttuğu kişi olan Wolverine’in bulmak için araştırmalarına başladı. Wolverine ile karşılaşmalarının ardından onu alt etse de öldürmedi ve durumu açıkladı. Ancak detaylı konuşamadan sohbetleri bölündü ve Laura Kinney de kaçtı.

Uzunca bir süre kendini bilmeden ve tam anlamıyla dengeli bir ruh hali içinde olmadan New York’da yaşamını sürdürdü. Bir süre fahişelik yaptıktan sonra başka mutantların yardımıyla kendini kurtarmayı başardı. Daha sonra mutantların takıldığı barda garsonluk yapan Laura bir takım olayların ardından X-Men ekibiyle karşılaştı. Her ne kadar en başta Wolverine’e saldırsa da daha sonra sakinleşti ve en sonunda da diğer mutantların yaşayıp eğitim gördüğü Xavier Institute’ün bir üyesi haline geldi.

Uzunca bir süre X-Men ekibine yardım eden ve bazı görevlerde Wolverine ile birlikte savaşan Laura, Scarlet Witch’in neredeyse tüm mutantların güçlerini etkisiz hale gitmesine kadar X-Men’in resmi üyesi olmadı. O dönemde güçlerini kaybetmeyen birkaç mutanttan biri olan Laura Kinney Wolverine’in yeniden kurduğu X-Force’un bir üyesi oldu.

Yıllar içinde Laura, karakteri ve kişiliğinin yumuşaması yanında, insani özellikleri ve insanı duyguları da keşfetmeye başladı. x-23 kimdir sorusu netleşti. Aynı Wolverine gibi vahşi bir doğaya sahip de olsa da, en sonunda babası yani Wolverine’le birlikte güçlü bağlar oluşturdular.

2014 yılında Logan’ın ölmesinin ardından da X-23 yani Laura Kinney yeni Wolverine olarak karşımıza geldi. Old Man Logan zaman aralığından esinlenen bu filmde de karşımızda olacak.