wonder woman kimdir

Karakter Rehberi: Wonder Woman Kimdir?

DC’nin kutsal üçlüsünden olan ve son dönemlerin en popüler isimlerinden Wonder Woman kimdir? Geçmişine, nasıl ortaya çıktığına dair bilgilerimiz ne kadar doğru?En popüler kadın kahraman olmasının yanında kendisi aynı zamanda DC Sinematik Evreni (resmi olmayan adıyla DCEU) için bir kurtartıcı konumunda. Sıvama noktasına ulaşan DC’nin en başarılı filmi Wonder Woman oldu. Eh, beyaz perdeye yansıtılış açısından en az tartışma yaratan ve en çok sevilen kahraman olduğu da ortada. Tüm bunları düşününce bu ikonik karakteri yeniden ele alıp, orijinini anlatmak istedik. Hadi gelin başlayalım.

wonder woman kimdir

Wonder Woman Kimdir?

Diana Prince ya da çok sık duyduğumuz şekliyle Wonder Woman ilk olarak 1941 yılında Dr. William Moulton Marston tarafından yaratıldı. O dönemde Superman ve Batman zaten ortalardaydı ve Marston, alışılmışın dışında, kaba kuvvet kullanmayan bir karakter yaratmak istiyordu. Eşinin de yardımıyla Wonder Woman’ı ortaya çıkardı. Çok kısa bir süre sonra da Wonder Woman, Sensation Comics isimli kendine ait çizgi romanla boy göstermeye başladı. Böylelikle DC’nin kutsal üçlüsü tamamlanmış oldu.

Themyscira’nın Prensesi Diana ilk ortaya çıktığında kendisini Paradise Adası ya da daha sık duyduğumuz ismiyle Themyscira’da Kraliçe Hippolyta’nın kızı olarak gördük. İlk versiyonunda kendisini Hippolyta çamurdan yapmış ve Zeus tarafından hayata getirilmişti. DC’yi düşününce tabii ki bir orijin aynı kalmaz. Daha sonra, 1960’larda ufak bir değişiklik yapıldı. Yine çamurdan yaratılsa da bu sefer Yunan Tanrıları tek tek Diana’yı kutsadı. Demeter, gücünü verdi. Athena, bilgelik ve cesareti bağışladı. Artemis, avcının kalbini ve hayvanlarla iletişim yeteneğini verdi. Afrodit, güzelliğini ve sevgiyle dolu bir kalp ihsan etti. Hestia, ateşle kutsadı. Hermes de hız ve uçma gücünü hediye etti.

wonder woman kimdir

Yeni 52 dönemine geldiğimizde evrenler komple sıfırlandı ve karakterlerin hemen hemen hepsinde ciddi değişiklikler yapıldı. Wonder Woman da değişikliklerden nasibini aldı. Yeni 52 döneminde, Diana, Hippolyta ve Zeus’un kızı olarak karşımıza geldi, bu da kendisini tam olarak yarı tanrı mertebesine koydu.

Yeni 52’den birkaç yıl sonra, takvimler 2016’yı gösterdiğinde DC evreni bir kez daha sıfırlandı. Rebirth adıyla duyurulan bu etkinlikle her şeyin bir yanılsama olduğunu öğrendik ve birçok karakterde yine değişiklikler yapıldı. Tam anlamıyla Wonder Woman, orijinal hikayesine geri döndü. Yeni 52’de yaşanan her şeyin yalan olduğunu öğrendik. Wonder Woman, Yunan tanrıları tarafından ziyaret edilir ve onlar tarafından tek tek kutsanır. Güçlerini de bu şekilde elde eder.

Wonder Woman’ın doğuş ve güçlerini kazanış hikayesi yıllar içinde değişse de Yunan tanrılarıyla olan bağı hep aynı kaldı. Yani güçlerinin kaynağı hep sabitti. Sadece nasıl doğduğu ve bu güçleri nasıl elde ettiği değişti Bu durum biz okuyucular için biraz yorucu olsa da, artık alıştık diyebilirim. Birkaç ayda bir her karakterde köklü değişiklik yapılıyor.

Diana’nın Gelişimi ve Amazonlar

Diğer yandan, Amazonlar ve Themyscira konularında pek değişiklik yapılmadı. Amazon halkı, bildiğiniz gibi gizli ada Themyscira’da yaşayan ölümsüz savaşçı kadınlar topluluğu. Bu kudretli savaşçılar Olimpus tanrıçaları tarafından barış ve adalet getirmesi için yaratılmış. Ancak, Herkül’ün saldırısı yüzünden canlarını kurtarıp, kaçıp, saklanmak zorunda kalmışlar. Böylelikle Themyscira ortaya çıkmış. Buraya kadar yıllardır her şey aynı.

Prenses Diana ise Amazonların en genci ve en güçlüsü. Steve Trevor’un bu adaya gelmesinin ardından hayatı değişen Diana, Themyscira’yı terk edecektir. Kraliçe Hippolyta, bir erkeğin o adada kalmasını tercih etmez. Bu nedenle iyileştikten sonra Steve Trevor’un gideceği kesinleşmiş durumdadır. Steve Trevor’un yanında en güçlü Amazon’un gitmesi için karar kılınır. En güçlü Amazon da yapılacak bir müsabaka sonunda belirlenecektir. Normalde, Golden Age dediğimiz 1940 ve 1950’lerdeki çizgi romanlarda Hippolyta, kızının yarışmasına izin vermez. Diana da kendini gizler ve öyle katılır bu müsabakalara. Doğal olarak kazanır.

Günümüzde, yani modern hikayede (DC Rebirth’ü kast ediyorum) durum yine çok benzerdir. Steve Trevor ve silah arkadaşları bu adaya korkunç kazayla düşer. Uçaktan sadece ağır yaralanmış da olsa Steve Trevor sağ çıkmıştır. Diana ise bu yabancı ama bir o kadar da “farklı” kişiyle yakından ilgilenmektedir. (Ufak bir not: Wonder Woman #4’te Steve Trevor gerçekten muazzam bir şekilde işlenmiş, okunmanızı tavsiye ederim hem de hikaye günümüzde geçecek şekilde evrilmiş) Diğer yandan da Kraliçe Hippolyta ve danışmanları durumu değerlendirmektedir. Parçaları birleştirirler ve Ares’in serbest bir şekilde dünyada yürüyebileceği olasılığı üstünde dururlar. Bu nedenle Steve Trevor ile birlikte aralarından birinin, Amazon’un Şampiyonu olacak bir kişinin gitmesinde karar verirler. Bu kararın arkasındaki sebep de Themyscira’yı terk eden kişinin bir daha geri dönemeyeceği ölümsüzlüğünü geride bırakacak olmasındandır. En sonunda da yarışma yapılması için hazırlıklar başlar.

KARAKTER REHBERİ: AQUAMAN KİMDİR?

Oyunlarda geriye Diana’nın da dahil olduğu üç kişi sona kalır. Bu üç kişiden birinin seçilmesi gerekmektedir. Karar verici test ise silaha karşı yapılır. “İnsanların” dünyasından gelen bu silahtan çıkan ufak okları engelleyen kişi şampiyon olacaktır. Eh, Diana kazanır. O gördüğümüz savaş takımını (Doğruluk Kementi/Lasso of Truth, kırmızı-mavi zırhı gibi) hediye olarak alır. Hatta yıllardır görmediğimiz görünmez jeti bile görürüz.

Steve Trevor ve Diana, birlikte geri dönmüşlerdir. Ancak, Steve Trevor’un dediği hiçbir şeye inanmamıştır askeri yetkililer. Bu nedenle Diana da durum çözülene kadar hapse konulmuştur. Herkesin korkuyla dolu olduğu bu topraklarda umutsuzluğa kapılan Diana, en umutsuz olduğu noktada Olimpus’un Tanrıları tarafından ziyaret edilir. Böylelikle ilk başta Steve Trevor ile geldiğinde süper güçlere sahip olmasa da, bu ziyaretin ardından tanrılar tarafından kutsanır ve bildiğimiz Wonder Woman halini alır. Geriye bu güçleri keşfetmesi kalır.

Peki Wonder Woman Kimdir? Hangi Güçlere Sahip?

Yeni 52’de yarı-tanrı, Rebirth’te ise değişen orijinle yeniden Antik Yunan Tanrıları tarafından kutsanmış bir Diana Prince var. Bu da insan üstü güç, insan üstü dayanıklılık, uçma gücü, insan üstü hız ve refleksler anlamına geliyor. Tüm bunlara ek olarak arttırılmış duyular da tanrıların kutsamasıyla birlikte geliyor. Yine benzer şekilde bilgelik de var.  Antik Yunandaki Tanrılar kendisini kutsayınca bu güçlere sahip oldu. Yukarıda da dediğim gibi Rebirth ile orijinale geri dönüş meydana geldi ve Wonder Woman #4’te direkt olarak kutsandı.

wonder woman kimdir

Hangi tanrılar olduğu açık bir şekilde yazmıyor. Ama mesela baykuş, Athena ile bağlantılı. Geyik, Artemis ile bağlantılı. Bu şekilde tek tek devam edebilirim. Yani Wonder Woman’ı anlatan ilk hikaye ile bir paralellik var. Ama farklılıklar da var tabii. Mesela tavus kuşunu görüyoruz, o Hera ile bağlantılı. Kısaca, bu tanrıların kutsaması sayesinde Superman ile yarışacak güce sahip oldu.

Tüm bunlara ek olarak, Doğruluk Kementi’ni kullanıyor, Amazonlardan aldığı zırh var. Yakın dövüşte, ok-yay ve kılıç kullanmak üstünde Themyscira’da hayatı boyunca aldığı eğitimler var. Tüm bunlar düşününce kendisi kesinlikle korkutucu biri haline geliyor.