Thor Ragnarok karakterlerini

Karakter Rehberi: Thor Ragnarok Karakterlerini Tanıyalım

2017 yılında vizyona girmiş olan Thor Ragnarok karakterlerini yakından tanımak ister misiniz? Bu film kısa sürede Marvel Sinematik Evreni’nin (MCU) sevilen parçalarından biri oldu. Bu filmle birlikte çizgi romanlardan yeni kahramanlar beyaz perdeye taşındı. Bu karakterleri Cate Blanchett, Karl Urban, Jeff Goldblum ve Tessa Thompson gibi başarılı oyuncular canlandırdı. Peki kimdir, nedir, necidir bu yeni karakterler? Gelin hep birlikte bakalım.

HELA

Asgard’ın Ölüm Tanrıçası (Goddes of Death) olan Hel, hem Niffleheim ve Hel evrenlerini yönetimi altına almıştır. Niffleheim, Marvel’ın Asgard mitoloji uyarlamasında dokuz evrenden biri olarak karşımıza gelmektedir. Hel ise, Marvel çizgi roman dünyasında Niffleheim’e bağlı bir bölgedir ve Ölüm Diyarı (Realm of Death) olarak anılır.

Hela ilk olarak Journey Into Mysteri No. 102 ile 1964 yılında çizgi roman dünyasına giriş yaptı. Çizgi roman evreninde ölmüş Asgardlı savaşçılarının ruhlarının yöneticisi olarak tanıtıldı. Ancak aynı zamanda ölüler yanında canlılar dünyası üzerinde de hakimiyet planları hep vardı.

Thor’a her zaman sorun yaratan Hela, aslında sadece aile geleneğini sürdürüyor. Hela, çizgi roman dünyasında Loki’nin kızı olarak karşımıza geldi. Bu karakteri beyaz perdede Cate Blanchett canlandıracak.

VALKYRIE

Valkyrie’ın hikayesi Marvel çizgi romanlarında baya karmaşık aslında. İlk olarak The Avengers No. 83 ile 1970 yılında karşımıza çıktı. Enchantress, kendini gizlemek için yeni bir kimlik yarattı ve Valkyrie ilk olarak bu şekilde karşımıza geldi. Daha sonra The Incredible Hulk No. 142’de ise bu sefer kılık değiştirme olarak değil, Valkyrie gerçek anlamda karşımıza çıktı. Sıradan bir kadın, Asgardlı savaşçı Brunnhilde’ın ruhu tarafından ele geçirilince Valkyrie yaratılmış oldu. İki yıl sonra da, Brunnhilde The Defenders’ın bir üyesi haline geldi.

Toplamda dört taşıyıcı vücut değiştiren Valkyrie ya da diğer adıyla Brunnhilde, Avengers’ın yanında yer almasının dışında, Thor ile yaşadığı kısa bir aşkla da adı anıldı. Bu karaktere Tessa Thompson hayat verecek.

SKURGE

Skurge the Executioner (Cellat Skurge) olarak da bilinen Skurge, 1964 yılında Asgard’ın kötü adamlarından biri olarak Journey Into Myster No. 104’te ortaya çıktı. Enchantress’ın vahşi yardımcısı olarak hikayeye giren Skurge, uzun yıllar boyunca kötü adam olarak gerek Thor’a karşı durdu. Bazı zamanlarda Loki’yle birlikte çalıştı. Thor dışında, Fantastic Four, Hulk ve Doctor Strange’ın de karşısına gelen Skurge, diğer adıyla Executioner kötülüğü yaymaktan çok savaşa ve onun getirdiği heyecana duyduğu bağımlılıkla hareket etti.

Enchantress tarafından terk edilmesinin ardından Thor’un ekibine katılarak, Hel’e düzenlenen kurtarma operasyonunda önemli bir rol oynadı. Bu kurtarma operasyonu sırasında da kendini feda ederek Thor ve arkadaşlarının kaçmasını sağladı. Daha sonra, Hela bu kahramanlıktan dolayı Skurge’nin ruhunu Hel’den serbest bırakarak Valhalla’ya girmesini sağladı. Karl Urban bu rolle karşımıza çıkan isim olacak.

Thor Ragnarok karakterlerini

THE GRANDMASTER

Thor Ragnarok karakterlerini tanıma macerasına Grandmaster ile devam ediyoruz. Evrenin ölümsüz canlılarından olan bu kozmik varlık, ilk olarak 1969 yılında The Avengers No. 69 ile karşımıza geldi. Oyun ve kumara bağımlılığıyla tanınan The Grandmaster, bu hikayede zaman yolcuğu gücüne sahip Kang’ı satranç oynamaya davet etti. Ancak bu satranç oyunu tabii ki biraz farklıydı. Öncelikle tüm taşlar canlıydı ve Kang yenilirse bir anlamda sevdiği insanı da kaybedecekt. Bir söylentiye göre The Grandmaster evrendeki tüm şans ve yetenek oyunlarını biliyor.

Evrenin en güçlü yaşlılarından biri olan The Grandmaster’ın gücünü karşılaştırarak verecek olursak, Galactus’un hemen ardından geldiğini söylememiz pek de yanlış olmaz.

Big Bang’den sonra ortaya çıkan ilk canlılardan olduğu varsayılan The Grandmaster, aynı Marvel’ın 2014’te yayımlanan Guardians of the Galaxy filmindeki Collector gibi kozmik bir yaratık olarak tanımlanıyor. Tıpkı Collector gibi Infinity Gemlerine sahip olmaya çalışan The Grandmaster’ın Thor: Ragnarok filminde ortaya çıkması da, Avengers: Infinity War filminin bir habercisi olarak yorumlanıyor. Karaktere Jeff Goldblum hayat verecek.