thanos kimdir

Karakter Rehberi: Thanos Kimdir?

Avengers Infinity War ve Avengers Endgame filmlerinde izlediğimiz Thanos kimdir? Karakter rehberimizde bu soruya yanıt vermeye çalışacağız!

Deli Titan Thanos kimdir?

İlk olarak 1973 yılında Iron Man çizgi romanının 55. sayısında karşımıza gelen Thanos yıllar içinde Marvel’da daha büyük bir yere sahip olmaya başladı ve çok daha sık görmeye başladık kendisini.

Saturn’un ayı Titan’da doğan bu titanımız aslında bir Eternal. Mentor ve Sui-San’ın oğlu olan Thanos ne yazık ki diğer Eternallara göre deforme ve canavarımsı bir görünüşle dünyaya geldi. Annesinin onu görür görmez öldürmek istediğini de eklemek istiyorum. Daha başlangıçta 1-0 yenik düşen biri var karşımızda. Bir de diğer Eternalların ve daha da önemlisi kardeşi Starfox’un yakışıklı görünüşü kendisini yanlızlığa ve melankoliye sürükledi. Tüm bunlara durmadan kendisini birinin öldürdüğünü gördüğü kabuslar ve sanrılar etkilenince gidişat kötüleşti. Ancak kırılma noktası arkadaşlarının ölümü oldu.

Thanos

Kendisi ve arkadaşları tavanı çöken bir mağarada kapalı kalır. Kendisini üzerlerine kapanan bu kaya ve toprak yığınını kazarak kurtarsa da arkadaşları kertenkeleler tarafından yenilerek korkunç bir şekilde can verir. Bir anda tüm herkes de onu katil olarak suçlamaya başlar. Ancak işin en garip yanı o mağarada Thanos bir kız ile tanışır. Bu kız sonradan ona pasif olmayı bırakıp arkadaşlarının intikamını almasını öğütler ve ilk kırılma yaşanmış olur.

Bu olaydan sonra Thanos’un sebep olduğu ölümler ve bizzat katlettiği canlıların sayısı artmaya başlar. Bir yandan da hayatın anlamını sorgulamaya başlar ve kişisel mutluluğu, tatmini bulmak için de evrende oradan oraya sürüklenir. Birçok sevgilisi ve birçok çocuğu da bu dönemde olur zaten. Bir gün annesinin mezarına dönmeye karar vermesinin ardından o mezarda mağarada gördüğü kızı tekrar görür. Ancak o kız bu sefer büyümüş ve yetişkin bir kadın olmuştur. Bu kadın da aslında Evrenin Yaşlıları’ndan biri olan Ölüm’ün (Death) kendisidir. Thanos da kendisini ona layık kılmak için çok daha fazla güç kazanmak ister ve bu yola adeta kendisini adar. Bu güç hırsı nereden çıktı derseniz Ölüm’ü elde etmek ve ona layık olmak gibi çok temel bir ihtiyaçla başlamıştır her şey.

Karakter Rehberi: Captain Marvel kimdir?

Evet, Thanos hayattaki anlamı kadın görünümlü Ölüm’de bulacağına inanır ve bu yolda ilerlemeye başlar. Thanos kimdir sorusuna yanıt verme süreci de böyle şekillenir. Kurduğu ordu ile eski evi Saturn’ün ayı Titan’ı neredeyse yok eder ve daha sonra kalanına el koyar. Bununla da yetinmez ve Cosmic Cube’ü bulmak için çalışmalara başlar. Cosmic Cube’ü  ele geçirmesinin ardından onu kullanarak kendini tanrı haline getirir. Zaten Eternal olmasından dolayı insan üstü güç, hız, uzun yaşam, telekinezi, telepati vs gibi zaten korkunç derecede güçlere sahip olmasının yanında artık tanrısal bir seviyeye ulaşmıştır. Bu güçle birlikte de Captain Marvel ve Avengers kolay bir şekilde yenilir.

Thanos

Ancak, Captain Marvel kendisini Cosmic Cube’ün tüm gücünü kullandığı konusunda ikna etmeye başarır ve bizim deli titanımız bunu bir kenara fırlatıp atar. Bu fırsatı bilen Mar-Vell de Cube’ü alarak evreni eski haline getirmek için kullanır ve Thanos’un güçlerini de önceki haline getirir. Güçleri büyük oranda azalan Thanos da geri adım atmak zorunda kalır. Bu yenilginin ardından da Thanos Ölüm’ün artık onu reddettiğini düşünür ve daha büyük bir güç arayaşına koyulur.

Thanos kimdir sorusuna yanıt vermeye devam ediyoruz

İşte bu güç arayışı da Avengers: Infinity War ile bağlantılı. Thanos artık Sonsuzluk Taşları’nı (Infinity Stones) aramaya başlar. Bu taşlardan birinin de Adam Warlock’ta olduğunu öğrenir. Aynı zamanda Adam Warlock’un gelecekteki hali olan Magus diye biri onu tehdit eder. Tüm bunları göz önüne alınca Thanos zaman yolculuğu yaparak gelecekte ona büyük yardımı dokunacak ilk kişiyi yanına alır: Gamora. Guardians of the Galaxy filminden bildiğimiz gibi Gamora’yı muazzam bir şekilde ve tabii ki eşsiz bir katil olması için eğitir. Diğer taraftan da Adam Warlock ile birlik olur ve Magus’a karşı durur. Böylelikle hem Magus tehditini ortadan kaldırır hem de bu olaylar sırasında Adam Warlock’un ruh taşını elde eder. İlk Sonsuzluk Taşı’nı ele geçirmiş olur.

İlkinin devamını diğerlerini izler. Thanos tüm taşları ele geçirir ve hepsini sentetik bir taşta bir araya getirir. Elde ettiği güçle birlikte yıldızları tek tek söndürmeye yani yok etmeye başlar ve bununla birlikte oralarda yaşayan tüm canlıları da yok eder. Bunu yaparak da Ölüm’ün dikkatini ve ilgisini kazanmayı amaçlar. Ancak evreni yok etmeye başlayan Thanos’un bu olayları da karşılıksız kalmaz. Adam Warlock, Captain Marvel ve Avengers’ı yanına kadar deli titanın karşısına çıkar.

thanos kimdir

Captain Marvel sentetik Sonsuzluk Taşı’nı yok etmeyi başarsa da Thanos tarafından Avengers üyeleri yakalanır ve Adam Warlock da öldürülür. Spider-Man kahramanlarımızı kurtarmaya başlar. Lord Chaos ve Master Order’ın da müdahalesiyle Adam Warlcok hayata geri getirilir. Ancak bu olay kozmik güçlerde dengesizlik yaratır ve kendisi bir kez daha Thanos ile karşı karşıya gelerek savaşır. Bu sefer kaybeden Thanos olur ve kendisi bir taşa dönüşür. Eh, Ölüm’ün aşkı peşinde koşup taşa dönüşerek ölümsüz olan biri hakkında ne diyebiliriz bilmiyorum.

Ancak Ölüm gelir ve Thanos’u tekrar diriltir, hatta büyük güç bahşeder. Thanos’a da ölüm ve yaşam arasında dengesizlik olduğunu ve ancak onun bunu düzeltebileceğini söyler. Evet, daha çok ölüm daha çok yıkım var. Thanos tekrar Sonsuzluk Taşları’nı ele geçirir ve bu sefer Sonsuzluk Eldiveni’ni (Infinity Gauntlet) yaratır. Sadece bir düşüncesiyle evrendeki canlıların yarısını öldürür ve tekrar artık tanrı koltuğuna oturmuştur. Tabii ki tüm kahramanlar bir kez daha karşısına çıkar ancak hepsini rahatlıkla alt eder. Olaylar bu noktada ilginç bir hal alır ve Ölüm onu reddeder çünkü artık Thanos’un güçleri çok farklı bir boyuttadır. Bir anlık öfkesine yenilen Thanos’un boşluğundan yararlanan Nebula Sonsuzluk Eldiveni’nin kontrolünü eline geçirir.

thanos kimdir

Resmen Latin Amerika dizileri gibi oldu. Daha sonra bu sefer Thanos, Adam Warlock ve diğer kahramanlarla birlik olmak zorunda kalır. Bu savaşın sonunda da Adam Warlock bu eldiveni ele geçirir ve evreni Thanos’un müdahalesinden önceki haline getirir. Bu Sonsuzluk Taşları’nı da koruyucular arasında dağıtır ve onlar da Sonsuzluk Koruyucuları (Infinity Watch) adıyla bu görevi üstlenir.