Sinister Six kimdir

Karakter Rehberi: Spider-Man Kötüleri Sinister Six Kimdir?

Spider-Man: Homecoming 2’nin kötüsü Mysterio olduğundan beri Sinister Six’in Marvel Sinematik Evreni’ne dahil olma olasılığı arttı. Acaba tüm bu kötüleri bir arada görebilir miyiz diye düşünürken, sorulması gereken asıl soruyu atladık. Sinister Six kimdir?

Marvel Sinematik Evreni her geçen gün biraz daha genişliyor. Yeni kahramanlar, yeni kötüler bu evrene birer birer dahil oluyor. Spider-Man de bu dünyanın büyük bir parçası olacak hatta Kevin Feige’den hep duyduğumuz 4. evrenin vazgeçilmezlerinden olacak. Hal böyle olunca da Spider-Man’in önemi fazlasıyla büyük. Bir de önce Vulture, ardından da Mysterio’yu duyunca, işte Sinister Six’in başlangıcı diyebiliriz sanırım rahatlıkla. O zaman gelin bakalım Sinister Six kimdir, nedir, neler yapar?

Sinister Six kimdir?

Sinister Six, yukarıda da bahsettiğimiz gibi direkt olarak Spider-Man ile alakalı. İlk olarak 1964 yılında çizgi romanlara dahil olan bu süper kötüler grubu Doctor Octopus tarafından kuruldu. Spider-Man’e karşı üçüncü yenilgisi de aldıktan sonra Doctor Octopus “yeter artık” dedi ve ailemizin kahramanı tarafından pataklanmış her süper kötüye haber yolladı. Onun bu çağrısına sadece beş kişi geri dönüş yaptı. Vulture, Electro, Kraven, Mysterio ve Sandman, Doctor Octopus’a katıldı ve Sinister Six resmen kurulmuş oldu.

Vakit kaybetmeden intikam için planlar yapan bu altılı, en sonunda bir fikir ortaya çıkardı. Her biri daha önceden belirlenmiş noktalarda Spider-Man ile dövüşecek ve en sonunda da ortadan kaldıracaklardı. Böylelikle o harika planlarına başladılar. Peki Spidey nasıl ortamlara akacaktı? Onu da çözdüler. Daily Bugle’daki Betty Brent’in onunla bağlantısı olduğunu düşündüler. Brent’i Peter daha önce kurtarmıştı. Brent’i kaçırırken, sadece yakınlarda olan May Hala da onunla birlikte kaçırıldı. Böylelikle Peter Parker’ın dikkati fazlasıyla çekilmiş oldu. Böylelikle Spider-Man ve Sinister Six arasındaki savaş başladı.

İlk karşılaşma Stark Electric Plant’te oldu. Electro ve Spider-Man karşı karşıya geldi. O dönemde Ben Amca’nın ölümüyle sarsılan Peter Parker güçlerini kaybetmişti. Ancak, Electro’nun ilk elektrik saldırısından sonra güçlerini geri kazandı. Çok büyük ihtimalle bu kayıptan dolayı güçlerini kendi kendine bloklamıştı. Psikolojik bir blok. Ancak, ölüm kalım durumu olunca ve tabii Electro’nun acımasız saldırısıyla birlikte Peter Parker bu psikolojik bariyeri yıktı ve güçlerini elde etti. Ardından da rakibi alt etti. Electro’nun ardından sırada Kraven vardı. Leoparlarıyla birlikte bekleyen Kraven da alt edildi. Sırasıyla Mysterio, Sandman ve Vulture da Spider-Man tarafından yenilgiye uğratıldı. En sonunda Doc Ock ile karşılaşan Peter, tüm tuzakları aştı, rakibi alt etti. Hem Betty Brent’i hem de May Hala’yı kurtardı. Bu utanç verici yenilginin ardından orijinal Sinister Six asla bir araya gelmedi.

Ancak, yıllar içinde Sinister Six adı altında yeni oluşumlar tabii ki oldu. Genelde Doctor Octopus değişmeyen üyeydi. Zaman zaman Venom, Hobgoblin gibi kötüler de bu gruba dahil oldu. Hatta hepsi bir araya gelip aynı anda Spider-Man’e saldırmayı bile akıl ettiler ama sonuç değişmedi. Yeri geldi Spider-Man ve diğer kahramanlar tarafından alt edildiler bazen de birbirlerine ihanet ettiler.

Marvel Sinematik Evreni’nde Nasıl Olur Peki?

Açıkçası direkt olarak çizgi romandaki aynı üyeleri göremeyebiliriz. Neden mi? Karakterlerin bazılarının hakları Sony’de bazılarının da tamamen başka stüdyolarda. Vulture zaten dahil oldu, Electro’yu da gördük sayılır, Mysterio ile ilgili de bir anlaşma yapılmış gibi. Eğer hafızam beni yanıltmıyorsa Scorpion da filmde vardı, çok ufak da olsa. Ama mesela Kraven the Hunter solo filmi uzun zamandır konuşuluyor. Sony bu karakteri vermek istemeyebilir.

Bu duruma bakınca birebir aynı ekip olmasa bile, bu sefer Vulture’un liderliğinde Electro, Mysterio, Prowler, Scorpion bir araya gelebilir. Altıncı da Hobgoblin olabilir. Zaten bu üyeler çizgi romanlarda belirli dönemlerde Sinister Six’te de yer almıştı. O yüzden çok büyük bir değişikliğe gerek kalmadan rahatlıkla uyarlanabilir.