shazam kimdir

Karakter Rehberi: Shazam Kimdir?

DC Comics’in beyaz perdeye taşıdığı kahramanlardan biri de Captain Marvel yani Shazam. Zachary Levi tarafından canlandırılan bu süper kahramanı ne kadar iyi tanıyorsunuz? Shazam kimdir? Bu soruya cevap vereceğiz!

Çizgi Roman Tarihinde Drama, Shazam ya da Asıl Adıyla Captain Marvel’ın Çıkışı

Aslında Shazam ya da asıl adıyla Captain Marvel’ın çıkış sebebi Superman diyebiliriz. 1939 yılında Superman ilk defa yaratıldığında muazzam bir popülarite kazandı ve her çizgi roman yazarı kendi süper kahramanını ortaya çıkarmak için çalışmalara başladı. Shazam da (yani Captain Marvel) ilk defa 1939 yılında CC Parker ve Bill Peck tarafından yaratıldı ve Fawcett Comics tarafından yayınlandı. Takvimler 1940’ı gösterildiğinde ise Whizz Comics serisi olarak Fawcett tam gaz bu karakteri çizgi roman sayfalarına taşıdı. Hatta o dönem ortaya çıkan Superman klonları arasında en büyük popülariteye ulaşan karakter oldu da diyebiliriz.

Ancak, 1953 yılında DC Comics Captain Marvel hakkında dava açtı çünkü Superman’e çok benziyordu! Fawcett Comics davayı kaybetti ve bu karakterin yayınlanması 1953 yılında durduruldu.

1972 yılında DC Comics, Fawcett’ten Marvel Ailesi’ni yani Captain Marvel dahil tüm karakterlerin haklarını aldı. Shazam (Captain Marvel) için de yeni bir sayfa başlamış oldu. Bu satın alınmanın ardından 1991 yılında DC Comics Captain Marvel ve ailesini DC Evreni’ne dahil etti. Ancak, o dönemlerde Marvel Comics çoktan kendi “Captain Marvel” karakterini yayınlamaya başlamıştı ve ortalık bir kez daha karıştı. Bu sıkıntılardan sonra da DC Comics kendi Captain Marvel’ını Shazam! olarak yayınlamaya başladı. Herkes de doğal olarak adını Shazam olarak öğrendi. 2011 yılında da karkaterin adı resmen Shazam oldu.

Zachary Levi sosyal medyada gerçek Captain Marvel demişti ya, aslında haklıydı. Gerçekten asıl Captain Marvel Shazam oluyor tarihsel olarak. Neyse tozlu çizgi roman sayfalarını bir kenara bırakalım ve karaktere geçelim.

Shazam kimdir

Shazam Kimdir?

Shazam aslında Billy Batson isimli kimsesiz bir çocuk. Kendisi 12 yaşında. Bir gün fazlasıyla güçlü ve bir o kadar da yaşlı bir büyücü Billy Batson ile karşılaşır ve kendisini takip etmesini söyler. Onu bir süre takip eden Billy, büyülü bir taht odasına gelir. Büyücü kaybolurken bu odadaki tahtta oturan yaşlı bir adam ona kendisinin Wizard Shazam (Büyücü Shazam) olduğunu ve tanrıların güçlerini kullanarak kötülükle savaştığını söyler. Ancak aynı zamanda kendisinin çok yaşlandığını ve bu güçlerini devralması için onu seçtiğini belirtir. Orijin hikayede büyücü onu kötü talihi yüzünden seçtiğini söyler. Çünkü Billy Batson’ın ailesi ölmüş, amcası da mirasa konmak için onu sokağa atmıştır. Büyücünün “Shazam” demesinin ardından da Billy Batson’a bir yıldırım çarpar ancak kendisi artık süper güçlü, kırmızı kostüm içinde birine dönüşmüştür!

Bu günden itibaren de genç Billy Batson çift bir yaşam sürer. Bazen çocuk olarak gününü yaşarken bazen de kötülüğe karşı süper kahraman dönüşüp savaşması gerekir. Kendisi de güçlerini aynı o büyücü gibi Shazam diyerek kullanır.

Shazam kimdir

Shazam’ın Güçlerinin Kaynağı Nedir?

Shazam’ın güçlerinin kaynağı tanrılara dayanıyor. Shazam’ın her bir harfi, efsanevi mitolojik karakterleri temsil ediyor. S harfi Solomon’un bilgeliği, H harfi Herkül’ün kuvveti, A harfi Atlas’ın dayanıklılığı, Z harfi Zeus’un gücü, A harfi Akhilleus’un cesareti ve M harfi de Merkür’ün hızı anlamına geliyor. Bu harfleri birleştirince de SHAZAM ortaya çıkıyor ve Captain Marvel gücünü böyle kazanıyor.

Captain Marvel Superman ayarında güçlere sahip. Süper güç, dayanıklılık, uçma gibi her türlü insan üstü özelliğe sahip. Aynı zamanda mesela Zeus’un yıldırımlarını kullanabiliyor. Ya da Solomon’un bilgeliği sayesinde en zor ve kompleks problemleri bile çözebiliyor. Süper güç, süper dayanıklılık, süper hız, süper bilgelik… Ne ararsak var! Yani tam anlamıyla yenilmez bir karakter diyebiliriz. Eh onu yenmek için de, ya kendisi kadar güçlü biri olacak karşısında (Black Adam gibi) ya da onu bir şekilde Billy Batson haline geri dönmek için kandırılacak.

İşte bu karakter de önümüzdeki dönemde beyaz perdeye aktarılacak. Umuyoruz ki başarılı bir uyarlama olur ve kendisini keyifle büyük ekranda izleriz.