Mera Kimdir

Karakter Rehberi: Mera Kimdir?

Karakter rehberi yazı dizimizin yeni odağı Aquaman’in biricik sevgilisi, Atlantis’in kraliçesi Mera! Evet, o soruyla başlayalım. Mera kimdir?

Aquaman ile özdeşleşen tek isim için rahatlıkla Mera diyebiliriz. Aquaman’in en popüler kötüsünün bile tarihi aslında o kadar da eski değil. Mera, ilk olarak 1963 yılında Aquaman #11 çizgi romanında ortaya çıktı. Nick Cardy ve Jack Miller tarafından yaratılan bu karakter, günümüze kadar popülaritesini korumayı başardı. Daha detaya inmeden önce belirtmemiz gereken bir konu var. Orijin yani kökeni anlatan bu karakter rehberinde en güncel olan versiyonu ele aldık. Mera için de Yeni 52’yi temel alıyoruz. Yani Mera’nın kökenini Yeni 52’de anlatılan haline göre sizlerle paylaşıyoruz.

Mera Kimdir

50 Yılı Aşan Geçmişe Sahip Mera Kimdir?

1960’lara kadar indiğimiz zaman Mera farklı bir boyutta bulunan Dimension Aqua (Xebel) kraliçesi olarak karşımıza gelmişti. Leron adlı bir suçludan kaçarken Dünya’ya gelip, Aquaman ile tanışır. Eh, devamı zaten çok ortada. Aquaman, Mera’yı Leron’un elinden kurtarır, Mera da tahtından vazgeçer ve ikisi evlenir. Daha sonra Black Manta tarafından öldürülse de Arthur Curry Jr. isimli bir çocukları bile olur. Bu olay da bu aşıkların arasının açılmasındaki sebep olur.

Yeni 52’de ise Mera’nın geçmişinde büyük bir değişiklik yapıldı. Atlantis’in yedi kayıp krallığından biri olan Xebel, Bermuda Üçgeni’nden ulaşılan bir boyut kapısının arkasında, başka bir boyuta sürgün edilmiştir. Mera da, Xebel Krallığı’nın prensesidir. Bu boyut kapısından en fazla bir kişi yollayabilen Xebel İmparatorluğu, Atlantis Kralı’nı yani Arthur Curry’yi öldürmesi için Mera’yı yollar. Ancak, Mera Arthur’u öldürmek yerine ona aşık olur. Atlantis’e karşı büyük bir nefret besleyen ve ayrı bir boyutta kısılıp kalmalarından dolayı Atlantis’i suçlayan Xebel İmparatorluğu, Mera’yı da bu nefretle büyütmüştür. Ancak, Mera dünyaya geçtikten sonra Atlantis Kralı’nın aslında hiç de öğrendiği gibi biri olmadığını keşfeder. Bu da onunla olan ilişkilerinin başlangıcı olur. Yani Altın/Gümüş Çağ çizgi romanlarındaki zorlama bir aşktan ziyade, daha oturmuş bir ilişki karşımıza geldi.

Karakter Rehberi: Loki Kimdir?

Arthur ve Mera’nın ilişkilerinin başlamasıyla birlikte kendisini çok daha sık görür olduk. Hemen öfkelenen, bağımsız ve gururlu bir savaşçı olarak sunulur. Her fırsatta Aquaman’e yardım etmekten de geri kalmaz. Gerek The Trench hikayesinde bir an bile duraksamadan Arthur’un yanında derinliklere inmesi olsun gerekse de Rebirth’te kocasını kurtarmak için Superman ile savaşması Mera’yı kesinlikle ayrı bir yere koyuyor. Çok kısa bir süre önce de Mera, Atlantis Kraliçesi olarak taç taktı.

Ufak bir not paylaşmak istiyorum. Yeni 52’den önce ölen Arthur ve Mera’nın çocuğuyla ilgili bir bilgi Yeni 52’den sonra gündeme asla gelmedi. Bunu da önceki yaşananların tamamen sıfırlandığı ve bu ikili için temiz bir sayfa açıldığı şeklinde yorumluyorum. Yani kısaca Yeni 52 ile tüm geçmiş sıfırlandı.

Mera Kimdir

Peki Mera Nasıl Güçlere Sahip?

Mera kimdir sorusunun cevabı biraz da yeteneklerinde yatıyor. Mera da aynı Arthur Curry gibi insan üstü güç, insan üstü dayanıklılık ve insan üstü reflekslere sahip. Yine benzer şekilde çok gelişmiş duyularıyla öne çıkıyor. Hatta gücünü şöyle anlatmak istiyorum. Rebirth’te Aquaman ile birlikte Superman’e karşı dövüşmüş ve tek yumrukla Superman’i uçurmuştur. Atlantis ve Xebel geçmişi sayesinde de yakın dövüş konusunda, politikada ve liderlik yetenekleri noktasında fazlasıyla üstün konumdadır. Yine aynı şekilde Atlantisli olması sebebiyle su altında aynı Arthur gibi rahatlıkla hareket edebilir, nefes alabilir.

Xebel soylu olması ona suyu manipüle etme ve kontrol etmesini sağlar. Suyu istediği şekle sokabilir, istediği gibi hareket ettirebilir ve saldırılar yapabilir. Hatta insan vücudundaki suyu bile rahatlıkla kullanma yeteneğine sahip.