Loki kimdir

Karakter Rehberi: Loki Kimdir?

Loki her ne kadar Marvel Sinematik Evreni’nin en sevilenlerinden biri de olsa, çizgi romanlara baktığımız bu durum çok farklı. Peki o zaman Loki kimdir?

Marvel çizgi romanlarının en kötü karakterlerinden biri olan Loki’nin evlatlık olduğunu biliyoruz. Peki evlatlık olmasının arkasında neler yatıyor? Aslen soyu nereye dayanıyor? Yaratıcısı kim? Bu şekilde soru sormaya devam edebiliriz. İşte tüm bu soruları cevaplamak adına, karakter rehberi yazı dizimizde Loki’yi ele almak istedik.

Loki, ilk olarak Timely Comics’in Venus No. 6 çizgi romanında 1949 yılında okuycuların karşısına geldi. Bu versiyonda kendisi Olimpuslu bir tanrı olarak anlatılıyordu. Ancak, daha sonra bu karakter Marvel tarafından yeniden yaratıldı. Journey into Mystery #85’te Stan Lee, Larry Lieber ve Jack Kirby tarafından yeniden ele alınan bu karakter, Thor’un en azılı düşmanı olarak karşımıza geldi ve modern Loki’nin de temelleri atılmış oldu.

Loki kimdir

Loki’nin Geçmişi

Loki kimdir sorusunun yanıtı biraz da geçmişte yatıyor. Çok uzun yıllar önce daha Odin’in babası Bor, Asgard’ın başındayken yaşanan bir kehanet sayesinde evlatlık edinildi. Buz devleri ile savaşan Bor, o yıllarda yaralı bir devi avlamak için takip ediyordu. Ancak, Bor yaralı devi avlarken hazırlıksız yakalandı ve bir büyücü tarafından kara çevrildi. Bor, oğlu Odin’den yardım dilense de Odin tam anlamıyla kılını bile kıpırdatmadı ve babasının ölümünün ardından başa geçti.

Asıl ilginç nokta burada başlıyor aslında. Daha sonra Bor’un hayaleti Odin’e gelerek, yenilmiş bir kralın oğlunu evlatlık alacağını ve kendi oğluymuş gibi yetiştireceğini, bu lanetin de kendisine yaptığı kötülüğün karşılığı olacağı söyledi. Odin daha sonra Asgard’ın başındayken Jotunheim’a ve orada yaşan buz devlerine savaş açmıştı. Bu savaş sırasında da Kral Laufey ve Kraliçe Farbauti öldürüldü. Savaş ganimetlerinin toplanması sırasında, devlerin kalesinde saklanmış bir şekilde olan Loki’yi buldular. Loki ise kral ve kraliçe tarafından kendileri gibi dev olmadığı için, utanç kaynağı olmasın diye saklı tutuluyordu. Odin de, kendilerinden farklı olmayan ve Kral Laufey’in oğlu olan bu çocuğu evlat edindi. İşin komik yanı ise, Bor’u kara çeviren ve Bor’un hayaleti olarak Odin’e dadanan kişi Loki’nin gelecekteki halinden başkası değildi. Gelecekteki Loki, aynı zamanda o günün Loki’sine giderek nasıl tanrı olacağını anlattı. Biraz karmaşık değil mi? Ancak, Loki’nin nasıl bir tanrı olduğunu düşününce her şey bir anda mantıklı gelmeye başlıyor.

Bu evlat edinilmenin ardından Odin, Loki’yi kendi oğlu Thor ile birlikte yetiştirdi. Ancak, ortada büyük bir sıkıntı vardı Loki için. Kardeşi Thor’a hem babası Odin hem de Asgard halkı aşırı ilgi gösterip el üstünde tutuyordu. Babasının Thor’a davranışları özellikle Loki için tam bir sorun kaynağıydı. Loki ise evlatlık olmasının, diğer Asgardlılardan farklı olmasından ve fazlasıyla yaramaz bir çocuk olması yüzünden hep arka plana itiliyordu. Asgardlıların güce, dayanıklılığa ve savaş becerisine verdiği önem ortadayken, Thor’un öne çıkması normal görünüyordu. Loki ise savaştan ziyade büyü konusunda başarılıydı ve hatta büyüye doğuştan yetenekliydi. Yetişkinliğe doğru ilerledikçe Loki büyü konusundaki gücünü ve yeteneklerini arttırdı. Çocukluktan itibaren yaşadığı tüm bu olaylar da onun karakterini şekillendirdi ve Thor’a karşı olan nefretini ortaya çıkardı. Thor’a karşı hisleri tabii ki Asgard halkına da duyduğu nefret anlamına geliyordu.

Yetişkinliğe doğru ilerledikçe Loki iyice güç kazanmış ve artık yaptıkları şeytani boyutlara ulaşmıştı. Her yaptığıyla birlikte daha da fazla güç kazanmaya çalışıyordu ve Asgardlıların gözünde şeytani bir tanrı haline geldi.

Loki kimdir

Loki Kimdir? Hemen Güçlerine Bakalım

Buz devlerinin çocuğu olmasından dolayı Loki, büyüsel güçlerini bir kenara koyunca bile korkutucu bir rakip olarak karşımıza geliyor. Buz devi kanında dolayı insan üstü güç ve insan üstü dayanıklılığa sahip. Marvel’ın resmi açıklamalarına göre hiç zorlanmadan 50 ton kaldırabiliyor. Dünyevi hastalıklara karşı bağışıklığı var ve birçok saldırıdan yara almıyor. Yani yaralanmalara karşı fazlasıyla dayanıklı.

Tüm bunlara ek olarak, Loki çok güçlü bir büyücü. Asgard’ın en güçlü büyücü olmasının yanında son dönemlerde Marvel çizgi romanlarında Sorcerer Supreme unvanına da sahipti. Hatta, Yggdrasil ve Sentry’den güç alan Doctor Strange ile rahatça başa edebildi. Büyü güçleri sayesinde enerji patlamaları, moleküler boyutta değişimler, biçim değiştirme, astral yansıtma, telepatik güçler, hipnoz, teleportasyon gibi sayısız yeteneğe sahip olabiliyor. Sahip olduğu insan üstü güç ve dayanıklılığı büyüyle daha da arttırabiliyor. Loki aynı zamanda büyülü nesnelerin gücünü kendine aktarabiliyor ve sahip olduğu büyü gücünü bu nesneler sayesinde arttırabiliyor.