ghost kimdir

Karakter Rehberi: Ghost Kimdir?

Ant-Man and the Wasp filminin kötüsü olarak Ghost karakterini izledik. Peki Ghost kimdir? Gelin hızlı ve kısa bir şekilde bakalım kendisine ve biraz daha yakından tanıyalum.

Ghost aslında pek alıştığımız kötülere benzemiyor. Yani Marvel ya da DC Comics farketmez, genelde dünyayı ele geçirme, fethetme ve/veya komple bir dominasyon güdüsünde olur kötülerimiz. Ancak Ghost farklı bir temelde hareket ediyor.

ghost kimdir

Ghost Kimdir? Geçmişi…

GGhost ilk olarak 1987 yılında Iron Man çizgi romanıyla hayatımıza girdi. David Michelinie ve Bob Layton tarafından yaratıldı. Ghost’un tam anlamıyla bir başlangıç hikayesine kavuşup, geçmişinin tanımlanması ve anlatılması 2010’u buldu. Her ne kadar gerçek kimliği hala gizliliğini korusa da kendisinin Omnisapient isimli bir şirkette mühendis olarak çalıştığını biliyoruz. Bu şirket de Ghost’un yarattığı yeni icatlara dayanıyordu aslında.  Kendisinin daha etkili olmasını sağlamak için hayatının aşkını işe almıştı. Hayatınızın aşkıyla beraber çalışmak bir motivasyon kaynağı olabilir sonuçta. Ancak işler bu kadar toz pembe gitmedi. Hayatının aşkının ölmesinin ardından Ghost depresyona sürüklendi. Bu depresyonu sırasında da kendi bilinciyle birleşebilen bir bilgisayar ağı tasarladı. Böylelikle aşkının aslında bir oyuncu olduğunu, gerçek olmadığını ve en sonunda da Omnisapient yönetimi tarafından  öldürüldüğünü öğrendi. Daha sonra aynı yönetminin kendisini öldürmeye çalışması da son nokta oldu ve anti-kapitalist, anarşist Ghost ortaya çıktı.

ghost kimdir

Ghost’un Güçleri Neler Peki?

Ghost kimdir sorusuna yanıt vermek için yeteneklerine de bakmak gerekiyor. Evet, filmin kötüsü olarak karşımıza gelen Ghost anarşik bir motivasyona sahip. Anarşizm temelinde hareket etmesinin yanında kendisi aynı zamanda baskıcı şirket ve kuruluşlara da ceza verme ve onlara saldırma isteğiyle dolu. Kendisi de zaten Marvel Evreni’ndeki en büyük kuruluşlara saldırıyor. Yetenekleri ise alışageldiğimiz kötülere göre biraz farklı. Ghost, bu korkunç şirketlere saldırırken sahip olduğu üstün hack yeteneklerini, onu adeta hayalet yapan güçleriyle birleştiriyor. Tabii ki teknolojiyi muazzam bir şekilde kullandığını belirtmeye gerek yok sanırım. Çok basit bir ifadeyle Ghost tam anlamıyla güçlü şirketlerin ve güçlü şirket sahipleri için büyük bir sorun. Tony Stark da zaten birinci elden tecrübe etmişti.

Bakmadan Geçme: Venom İle Birleşen 10 Marvel Karakteri

Başarılı bir hacker ve daha da başarılı bir mucit olması sayesinde, Ghost kendisine insan üstü güçler sağlayan bir kostüm tasarladı. Bir nevi Iron Man de diyebilirsiniz. Bu kostüm sayesinde Ghost, görünmez olabiliyor, bedenini soyut hale yani dokunulmaz bir şekle sokabiliyor. Bu yetenekleri bilgisayar konusundaki bilgisiyle birleşince de devasa şirketlerin neden kendisinden korktuğunu daha iyi anlayabiliyorsunuz. Aynı zamanda Ghost zaman içinde bu kostümüne bir takım özellikler ekledi ve ofansif yetenekler de kazanmış oldu. Örneğin, üstünde bombalar taşıyabiliyor, Iron Man gibi saldırılar yapabiliyor.