doctor poison kimdir

Karakter Rehberi: Doctor Poison Kimdir?

İlk Wonder Woman filminin kötüsü olarak Doctor Poison’ı izledik. Peki Doctor Poison kimdir? Wonder Woman ile nasıl düşman oldu? Çizgi roman dünyasında bu ikili arasında neler oldu? Wonder Woman Doctor Poison ilişkisini bu sorulara cevap vermek için incelemek istedik.

Wonder Woman ve Doctor Poison – Genel Bakış

Wonder Woman ve Doctor Poison arasındaki ilişkiye baktığımız zaman tamamen zıt iki kişi görüyoruz. Aynı zamanda her ne kadar aralarında net bir güç farkı olsa da, süper kahramanımız Doctor Posion’ı tam olarak asla yenemedi. Bu bakımdan da bu ikiliyi Batman/Joker veya Superman/Lex Luthor gibi bir kategoriye koyabiliriz. Zaten koymalıyız da.

Bu ikilinin geçmişi çok eskiye dayanıyor. Wonder Woman büyük savaşta Müttefikler tarafında yer alırken Doctor Poison ise Mihver cephesiyle bağlantılara sahipti. Bu durum filmde biraz değiştirildi. İkinci Dünya Savaşı yerine filmde Birinci Dünya Savaşı’nı izleyeceğiz. Eh, bu durumda da yine bir taraf İttifak Devletleri için savaşırken, diğer taraf İtilaf Devletleri için savaşacak. Bu değişikliğin ise önemi hem olabilir hem olmayabilir. (Evet çok açıklayıcı oldum.) Eğer Dr. Poison Ares için çalışmıyorsa kendisi dünyanın ilk süper kötüsü oluyor sanırım. Eh, Wonder Woman da o zaman DCEU’nun ilk süper kahramanı olacak bu durumda.

Wonder Woman Doctor Poison

Peki Çizgi Romanlarda Neler Oldu?

Çizgi roman evrenine girdiğimiz zaman, bu ikilinin ilişkisini birkaç farklı başlıkta incelememiz gerekiyor.

1. Kriz Öncesi (Pre-Crisis) / Orijinal Doctor Poison

Doctor Poison da Wonder Woman’ın yaratıcısı William Moulton Marston tarafından ortaya çıkarıldı ve her anlamda Wonder Woman’ın tam zıttı olarak bizlere sunuldu. Peki bu ne demek?

Diana Prince kadınların bir sembolü olarak karşımıza gelirken, Doctor Poison kendi cinsiyetini saklayan, daha çok erkek gibi giyinen ve erkek sanılan bir karakterdi. Hatta Dr. Poison savaşın her iki cephesinde de erkek olarak tanınıyordu. Bu şekilde düşününce bile Diana için mükemmel bir azılı düşman oluyor. Aynı Diana gibi Poison da soylu bir aileden geliyor ve gerçek ismi Prenses Maru. Kendisi yine Diana gibi Erkekler’in Dünyası’nda zorluklar yaşayıp, bu zorluklar karşısında kendini erkek gibi göstermeyi tercih etti. Wonder Woman ise onun aksine tüm sorunları karşısına almayı ve tamamen kendi kadın kişiliğiyle çözmeyi seçti.

Ufak bir nokta daha belirtmek istiyorum. Wonder Woman Lasso of Truth’u kullanırken, Maru Reverso isimli bir zehri kullanarak insanların zihnini kontrol edebildi. Aralarındaki zıtlığın boyutları gerçekten korkutucu düzeyde.

Wonder Woman Doctor Poison

2. Kriz Sonrası / Modernleşen Doctor Poison

DC Comics dünyasında kriz hikayesiyle bildiğiniz gibi evrenler sıfırlanmıştı. O yüzden kriz sonrasını ayrı ele almak daha iyi olur. Bu dönemden sonraki çizgi romanlar geçmişi yeniden ele aldı ve bazı değişiklikler yaptı. Özellikle Diana’nın annesi Hippolyta’nın Wonder Woman olduğu şeklinde hikayeler değiştirildi. Çizgi roman tarihinde orijinal Wonder Woman olarak Hippolyta kabul görüyor. Bu durumda da 2. Dünya Savaşı’nda Doctor Poison ile savaşan o oldu. Modern çağda ise Diana, Wonder Woman rolünü üstlendi ve yeni bir Doctor Poison ortaya çıktı. Bu yeni Doctor Poison ise orijinalinin torunu olarak tanıtıldı. Bu şekilde de hem Wonder Woman hem de Doctor Poison’ın yeni nesilleri karşı karşıya gelmiş oldu.

Wonder Woman Doctor Poison

3. New 52 ve Rebirth / Doctor Poison Nasıl Değişti? Doctor Poison kimdir?

Kriz olaylarında sıfırlanan evren bildiğiniz gibi önce New 52’de daha sonra Rebirth ile iki kez daha sıfırlandı. Eh, sonuçta üç kez başa sarmaktan güzel ne var değil mi? Neyse…

New 52’de tanıtılan Doctor Poison’ın geçmişi ise çok daha farklı. Doctor Poison ya da diğer adıyla Maru’nun ailesi aslen zehirler konusunda uzmanlaşmış bilim insanları olarak çalışırlar. Bunu kullanmak isteyen Amerika, bu bilim insanlarına yanaşsa da ret cevabı alırlar. Ancak ne yazık ki ülkelerine ihanet etmeseler de bu ret cevabının ardından Rusya onların zehirler üzerindeki çalışmalarını öğrenir ve terörist olarak ilan eder. Yakalanmalarının ardından da sorgulama sürecinde ölürler. Tüm bunlardan dolayı da Doctor Poison Amerika’yı suçlar ve intikam almak ister.

Karakter Rehberi: Wonder Woman Kimdir?

Rebirth’de ise Dr. Poison’ın gerçek kimliği Marina Maru olarak bizlere sunuldu. Japon bir asker olan Marina Maru da ailesinin başında olduğu Poison isimli bir terörist organizasyonda yer almaktadır. Marina Maru zehirlere karşı ilgisi ve geniş bilgisinin yanında Wonder Woman ile olan düşmanlığı da uzun yıllara dayanmaktadır. Çizgi romanlarda açıklandığı şekliyle Doctor Poison Diana’nın karşılaştığı ilk kötülerden biri olarak karşımıza gelmektedir. Bunlara bakınca da Doctor Poison’ın yakın geçmişte de Wonder Woman’ın en azılı düşmanlarından biri olduğunu söyleyebiliriz.