doctor doom kimdir

Karakter Rehberi: Doctor Doom Kimdir?

Büyük bir trajediyle hayata başlayan ama sonra Marvel Evreni’nin en büyük kötülerinden biri olan Doctor Doom kimdir? Karakter rehberi serimizin bu yeni yazısında kendisini ele alacağız. Filmi çıkmadan önce gelin kendisini tanıyalım.

Doctor Doom’u tanımak için öncelikle kendisinin geçmişine gitmeliyiz. Çünkü çocukluğundan itibaren trajedilerle ve kayıplarla dolu bir hayata sahip olmuş. Bu kadar zorluklarla büyümüş birinin de kötü bile olsa, geldiği nokta gerçekten saygı uyandırıyor.

Stan Lee ve Jack Kirby tarafından yaratılan Doctor Doom, ilk defa The Fantastic Four #5’te, 1962 yılında karşımıza geldi. Metal maskesi ve yeşil pelerinli görünüşü kendisinin imzası haline gelmiştir. Zaten o yıllardan bugüne kadar da bu görünüşü pek değişmemiştir.

Doctor Doom Kimdir

Victor von Doom’un Hayatı Trajedilerle Dolu

Doctor Doom kimdir sorusunun yanıtı onun geçmişinde yatıyor. Victor von Doom, Latveria isimli doğu Avrupa ülkesinin topraklarında, gezgin ya da daha amiyane tabirle çingene diyebileceğimiz bir toplulukta dünyaya gelmiştir. Annesinin ismi Cynthia, babasının da ismi Werner’dir. Daha bebek diyebileceğimiz yaşta annesi Mephisto tarafından öldürülmüştür. Kendisini kontrol eden bir büyücüden kurtularak etrafa dehşet saçmış ve yeniden hapsedilmeden önce annesini öldürmüştür. Victor’un babası aslında gerçekten doktordur. Latveria Baronu’nun kanser olan karısını tedavi edememiştir ve ölümünden sorumlu bulunmuştur. Canını kurtarmak için Victor’u da alarak kaçmıştır. Annesinin ölüm döşeğindeki son isteğini yerine getirmiş ve ölene kadar Victor’a bakmıştır. Hayatını da zaten onu soğuktan korumaya çalışırken kaybetmiştir.

Daha küçük yaşta çok büyük kayıplar yaşayan Victor, Baron’a ve Mephisto’ya olan nefretinden dolayı kendini kanıtlamak için elinden gelen her şeyi yapmıştır. Gerek bilimsel alanda gerekse de mistik sanatlarda büyük ilerleme kaydetmiştir. Özellikle annesinin mistik eşyalarını bulmasının ardından bu yolda da ilerlemiştir. Üstün zekasını kullanarak Latveria Baronluğu’na karşı tek kişilik bir savaş başlatmıştır. Onun bu dahiyane özellikleri de New York Empire State University’ye davet edilmesini sağlamıştır. Kötülüğe düşüşü de bu noktadan sonra olmuştur.

Karakter Rehberi: Thanos Kimdir?

Reed Richards de aynı üniversitede öğrencidir ve o da döneminin en parlaklarından biri olarak görünmektedir. Bu ikili ise ilk andan itibaren birbirlerini sevmemiş ve birbirlerinin baş rakibi olmuşlardır. Aralarındaki kopma ise Doom’un yaptığı bir ekipmandan dolayı olmuştur. Annesini Mephisto’nun kıskacından kurtarmak için takıntılı bir şekilde uğraşan Victor von Doom, kişinin astral formunu başka bir boyuta yollayacak bir makine geliştirmiştir. Ancak, Reed Richards, hesaplarında bir hata olduğunu söylemiştir. Kibiri yüzünden onu dinlemeyen Victor, deneyini sürdürmüş ancak başarılı olamamıştır. Makinesi patlamış ve yüzünü yaralamıştır. Bu durumu kendi için bir aşağılanma olarak gören Victor, üniversiteyi terk etmiştir. Bu dönemde dünyayı gezen Victor, en sonunda ölüme yakın bir halde Tibet’te keşişlerin yaşadığı bir manastıra gelmiştir.

Doctor Doom Kimdir

Uzun yıllar boyunca hatta keşişlerin lideri olacak kadar uzun süre onların sanatını çalışan Victor, o ikonik tüm vücudunu saran metalik zırhını burada yaptırmıştır. Hala daha sıcak olan maskeyi direkt yüzüne takarak da zaten yaralı olan görünüşünü daha da korkunç bir hale getirmiştir. Doctor Doom ismini o dönemde almıştır. Hemen ardından da ülkesine geri dönerek Latveria’yı kendi egemenliği altına almıştır. O dönemden sonra da zaten Fantastic Four’a karşı olan tek kişilik savaşı başlamıştır.

Latveria’yı kontrol altına aldıktan sonra o ülkeyi savaşın, suçun ve açlığın olmadı mükemmel bir devlet haline getirmek için uğraşmıştır. Hatta kendisinin kopyası olan robotlar yaratmıştır. Ancak, Reed Richards’a karşı olan nefret ve kendisini kanıtlama çabası, annesini kurtarma isteğiyle birleşince yaptıkları kendisini Marvel’ın en büyük kötülerinden biri haline getirmiştir.

Hatta bir dönem mistik sanatlarla o kadar içli dışlı olmuştur ki, Doctor Strange bile kendisinin Sorcerer Supreme olabilecek kapasitede olduğunu itiraf etmiştir. Victor von Doom, sonuç olarak üstün bilimsel dehasını, mistik sanatlarla birleştirmiş, Avengers’a Fantastic Four’a, Black Panther’e ve sayısız diğer kahramana karşı savaş vermiştir. Ovoids isimli uzaylı ırkıyla düşüp kalktığı bir dönem de vardır. O süreçte bir nevi kendini evrimleştirmiştir. Hatta ve hatta bir dönem Iron Man bile olmuştur. Ancak, tüm bu yeteneklerine rağmen kibiri onu her zaman için geride tutmuştur.

Doctor Doom Kimdir

Peki Doom’un Güçleri Tam Olarak Neler?

Doctor Doom kimdir sorusuna cevap verebilmek için yeteneklerine de bakmak lazım. Annesi sayesinde mistik sanatlarda ilerlemiştir. Daha sonra Tibet’teki çalışmalarıyla gelişimini sürdürmüştür. Bir dönem Morgana le Fey’den bile kayıp sanatlara dair eğitim görmüştür. Döneminin en güçlü büyücülerinden biri olarak kabul edilir ve Sorcerer Supreme potansiyeli olduğu çizgi romanlarda net bir şekilde belirtilmiştir.

Büyü güçlerine ek olarak dahi seviyesinde bir zekaya sahiptir ve sayısız bilimsel çalışma yapmıştır. Kendi ürettiği robotlar ve silahlar vardır. Üstündeki zırhı sayesinde de insan üstü bir güce sahiptir. Uzaylılarla olan ilişkisi sayesinde zihinsel güçlerini üst noktaya taşımış ve zihin değişimi, telekinezi, teknopati gibi yetenekler kazanmıştır. Yakın dövüş ustasıdır, çok iyi derecede kılıç kullanır, iyi bir diplomattır ve sanatçıdır. Hem resim ile ilgilenir hem de piyano çalar.

Ancak, kibiri ve egosu her zaman için onun zayıf noktası olmuştur. Hatta annesini kurtarmak için Mephisto ile anlaşma yapmıştır ve her yıl bir kere onunla savaşır. Her kaybettiğinde de cezasını halkı çeker. Başlangıçtaki hayalleri bu ego ve kibir yüzünden kanla kirlenmiştir.