Copycat Vanessa Kimdir

Karakter Rehberi: Deadpool Filmindeki Copycat Vanessa Kimdir?

Deadpool’un iki filminde de Wade Wilson’ın sevgilisi olarak karşımıza gelen Vanessa aslında tahmin ettiğimizden çok daha farklı biri. Bir de Deadpool 2’nin bonus sahnesinin hikayeye dahil olduğu resmen açıklanınca, Vanessa’yı ele alma vakti geldi. Copycat Vanessa kimdir?

Öncelikle ufak bir uyarıda bulunayım. Deadpool 2 vizyona gireli bir süre geçti ama izlemeyenler için yazının devamında spoiler bulunmaktadır. Dikkatli olmanızda fayda var.

Evet, Deadpool 2’nin bonus sahnelerinde Deadpool’un geçmişe gidip hatalarını bir bir düzelttiğini gördük. Bu geçmiş macerası neticesinde Vanessa ölümden geri döndü. Yani filmde öldüğünü gördüğümüz Deadpool’un biricik sevgilisi, zaman yolculuğu sayesinde bir kez daha sağ. Peki Vanessa kimdir? Nedir? Ne yapar?

Deadpool Vanessa kimdir

Vanessa Carlysle, Copycat Vanessa kimdir?

Vanessa, aslında bir mutant. Çizgi romanlarda Copycat adıyla da bilinen ve başka insanları ya da insanımsı canlıları birebir kopyalamayı başarabilen bir güce sahip. Bu kopyalama ya da değişim gücü diyelim, genetik seviyede gerçekleşiyor ve bu sayede kopyaladığı kişinin güçlerine de sahip oluyor. Copycat’in bu gücü de etrafındaki insanlara bağlı olarak çalışıyor. Ne kadar süre yanında kalırsa, o kadar uzun süre transfer olabiliyor o kişiye. Bu mutant gücü Vanessa’ya aynı zamanda mavi ten rengi ve beyaz saçları vermiştir. Filmlerde gördüğümüz ve tahmin ettiğimiz kadarıyla kendisinin mutant geni henüz aktif hale geçmemiş.

Vanessa filmlerden farklı olarak, çizgi romanlarda doğuştan mutant biri. Ancak, ne yazık ki Boston’ın fuhuş batağına batmış aynı zamanda. Bu dönemde genç paralı asker Wade Wilson ile tanışması onun hayatında bir dönüm noktası olur. Tanışmalarından kısa bir süre sonra da bu ikili birbirlerine aşık olur. Hatta öyle bir aşktır ki, sonsuza kadar beraber yaşayacaklarını düşünür Vanessa. Yaşadıkları tüm olaylara rağmen bu ikili birbirlerinden ayrılmaz. Ancak, ne yazık ki mutlu sonuçlanmaz bu birliktelik. Wilson’ın kendisinde kanser olduğunu öğrenmesinin ardından Vanessa’dan ayrılır.

Bu ayrılığın ardından da Vanessa yani Copycat paralı asker yaşamına başladı ve birçok tehlikeli kişiyle iş yaptı. Bu süreçte, hem Domino hem Cable hem de X-Force takımı ile etkileşim halinde olmuş hatta daha doğru bir ifadeyle Domino’yu kopyalayarak X-Force’a sızmayı başarmıştır. Her ne kadar en başta X-Force ve Cable hakkında casusluk yapmak ve sonunda da Cable’ı öldürmek için tutulsa da, daha sonra X-Force üyeleriyle birlikte savaşmıştır. Bu durumu şöyle açıklamak istiyorum. Domino olarak beraber savaştığı X-Force üyelerine karşı dostluk hissetmeye başladığı bir noktaya ulaştı Vanessa. Onları kendi yoldaşları gibi gördü. Bu noktadan sonra da görevini tamamlayacak isteği kaybetti. Zaten tüm bu olayların yatışmasından sonra da Cable ve diğerleriyle barış yapmıştır. Deadpool’un da bu noktada hala paralı asker konumunda olduğunu ve Copycat’i tutan kişi tarafından onun başladığı işi bitirmek için yollandığını da belirtmem gerekir.

Burada ufak bir parantez açmak istiyorum. Copycat’i tutan ve Domino yerine geçiren kişi Tolliver isimli bir silah ticaretçisi ve mutanttır. Bir sonraki filmin yani X-Force’ta izleyeceğimiz kötü Tolliver olabilir. Evet, şimdi devam edelim.

Okumadan Geçme: Deadpool 2’nin Bonus Sahnesi Eğlencelik mi Gerçek mi?

Deadpool Vanessa kimdir

Copycat, X-Force ile arasını düzeltmesinin ardından taze bir başlangıç yapmak ister. Ancak, bu sefer Deadpool olaylara farklı bir şekilde dahil olur. O dönemde Garrison Kane ile sevgili olan Vanessa, San Francisco’ya yerleşmiştir. Ancak, Deadpool sevdiği kadını takip etmektedir ve geri almak için de saldırır. Wolverine’in müdahalesi ile ölümden kurtulan Copycat’in aklı da karışmıştır bu durumda. Daha sonra yaşadığı tutsaklık döneminin ardından Vanessa ve Wade Wilson (Deadpool) yeniden bir araya gelir. Ancak, Deadpool’un Siryn’e hissetikleri yüzünden bu ikili bir kez daha ayrılır.

İnsanın kalbini kıran olaylar ise bu noktada başlıyor. Copycat, güçlerini arttırmak için Weapon X programına katılır. Kane ile birlikte Deadpool’u da bu Weapon X programına getirmek üzere görevlendirilir. Ancak, Weapon X’in yan etkilerinden dolayı güçlerini eskisi gibi kontrol edemez. Hatta güçleri öyle bir dalgalanma yaratmaktadır ki, kendini bile kontrol edemez. Sonunda da görevinden tamamen kopar ve Deadpool’a olan hisleri ağır basar. Onu baştan çıkartmak için uğraşır. Bu durumdan dolayı da Deadpool onu öldürmek için tutulur aslında. Ama Deadpool bunu reddeder ve Vanessa ile kaçar. Vanessa’yı güvenli bir noktada bırakan Deadpool, Kane ile o son savaşı yapar ve kazanır. Ama geri döndüğünde Vanessa ölmek üzeredir. Weapon X, Deadpool’u Kane ile oyalarken Sabretooth’u göndermiştir. Vanessa, Deadpool’a olan sonsuz aşkını söyleyerek onun kollarında can verir.

Daha sonra 2014 yılında yayınlanan çizgi romanlarda Vanessa’nın sağ olduğu ortaya çıkmıştır. Deadpool’un kendi güçlerini kullanarak Vanessa’yı iyileştirme çabası aslında işe yaramıştır ancak Deadpool bundan habersizdir. Vanessa’yı daha sonra chimichanga satıcısı olarak gördük. Gerisi ise belirsiz.