captain marvel kimdir

Karakter Rehberi: Captain Marvel Kimdir?

Marvel Sinematik Evreni’nin en güçlüsü olarak anlatılan Captain Marvel karakterine yakından bakıyoruz. Captain Marvel kimdir peki?

Marvel çizgi romanlarına baktığımız zaman birden fazla Captain Marvel görüyoruz. Normalde ilk Captain Marvel, Kree savaşçısı Mar-Vell olsa da biz bu yazımızda bu unvanı daha sonra sırtlanan Carol Danvers yani Ms. Marvel’a odaklanacağız. Hadi başlayalım!

captain marvel kimdir

Carol Danvers’ın Kısa Tarihi

Carol Danvers karakteri aslında 1960’larda Marvel çizgi romanlarına dahil oldu. Ancak, bizim bildiğimiz şekliyle yani Ms. Marvel olarak değildi bu durum. İlk Captain Marvel’ın yani Mar-Vell’in hikayesinde yan bir karakterdi. Daha sonra Marvel’ın kadın süper kahraman isteğinin sonucunda Carol Danvers güçlerini kazandı. Takvimler 1977’yi gösterdiğinde de Carol Danvers Ms. Marvel çizgi romanıyla karşımıza geldi.

Carol Danvers, Boston’da yaşayan bir ailenin en büyük çocuğu. Ailesiyle de bol sorun yaşayan biri. Babasıyla ise arası hiç düzelmedi. Özellikle babasının kadınları ve erkekleri eşit görmemesi büyük bir sorundu. Onun bu tavrı Carol Danvers’ın askeri akademiye girmesinde en büyük etken oldu.

Carol Danvers, 18 yaşına bastığında hava kuvvetlerine girdi. Çok da iyi bir pilottu. Hatta gizli kuvvetlere (casus) bile katıldı. Ama daha sonra albayken istifa etti. Ardından da NASA’ya güvenlik şefi olarak dahil oldu. Güçlerini de bu süreçte kazandı. Cape Caneveral’deki NASA’nın bu yerinde de Kree ve Skrull ile ilgili çalışmalar devam ediyordu bu nedenle de uzaylılar tarafından yüksek önem derecesine sahip bir yerdi. Güvenlik şefi olarak da birçok olayı engellemeye çalıştı. Hayatı Kree ırkından birinin saldırısıyla değişti. Kree Yon-Rogg NASA’nın üstüne bir saldırı düzenledi. Carol Danvers da kendini olayların ortasında buldu. Yon-Rogg’un karşısında da NASA’da bir insan ve bilimadam olarak gizlenmiş olan Mar-Vell durdu. Aralarında yaşanan savaş sırasında da bir Kree makinesi olan ve gerçekliği değiştirme gücüne sahip olan Psyche-Magnitron patladı.

Carol Danvers’ı güvenli bir yere taşıyan ve patlamadan korumaya çalışan Mar-Vell’in DNA’sı bu patlamanın etkisiyle Carol Danvers’ın DNA’sını etkiledi. Bu genetik değişimin sonucunda da Carol Danvers aynı Mar-Vell’inki gibi güçlere sahip oldu. Ancak bu olay NASA’daki işinden olmasıyla sonuçlandı. Daha sonra da Daily Bugle’da yazarlık yaptı. Yazarlık döneminde de sık sık kadın ve erkeklerin eşit ücret almaları konusunda yazılar yazıyordu ve kendi köşesi vardı. Ms. Marvel kısa sürede feminizm ile beraber anılmaya başlandı. Uzun yıllar boyunca da Ms. Marvel olarak hem kendi başına hem de Avengers’ın uzun soluklu bir üyesi olarak maceralarına devam etti.

captain marvel kimdir

Ne Zaman Captain Marvel Oldu?

Captain Marvel kimdir sorusuna cevap vermeden öncelikle biraz kostümlerden bahsedelim. Carol Danvers 1970’lerde ilk çıktığında kırmızı-mavi renkli Kree üniformasını andıran bir kostüm giyiyordu. Daha sonra bu kostümü ciddi şekilde hasarlanınca Wasp’ın da yardımıyla o klasik üstünde sarı yıldırım olan siyah kostümüne geçiş yaptı. Çok uzun süre de bunu kullandı.

Captain Marvel’ın 2012 yılındaki serisi 1. sayıdan başladı. Daha sonra In Pursuit of Flight adı altında cilt olarak da yayınlanan bu hikayede Carol Danvers’ı yeni kostümüyle gördük. Eski Captain Marvel yani Mar-Vell’in kostümüne çok benzerdi aynı zamanda kendisinin klasik yani 1970’lerdeki görünüşüne de yakındı. Captain America ile birlikte bir düşmana karşı savaşırken Steve Rogers ona artık “Captain Marvel” unvanını üstlenmesini önerdi. Carol en başta bu öneriye sıcak bakmasa da kendi mirasını kabullendi ve resmen Captain Marvel olarak aramıza dönüş yaptı.

captain marvel kimdir

Peki Captain Marvel Kimdir? Nasıl Güçlere Sahip?

Şimdi öncelikle belirtmekte yarar var. Mar-Vell kendi ırkına göre çok güçlü biri. Genetik evrimini tamamlamış ve Kreeler arasında önemli bir savaşçı. Ronan da aynı Mar-Vell gibi bir konumda. Bu konuda detaylı bilgi için Kree-Skrull Savaşı’nı araştırmanızı öneririm. Güçlerini Mar-Vell’den alan Carol Danvers neler yapabilir? İnsan-Kree genetik mutasyonu onun sahip olduğu bu yetenekleri daha etkili ve daha güçlü bir şekilde kullanmasına imkan veriyor.

Carol Danvers yani Captain Marvel insan üstü bir güce ship. Hank Pym’in testlerinde 92 ton kaldırdığı görüldü. Yani birçok süper kahramana göre çok çok daha fazla saf güce sahip. Süper gücünün yanında doğal olarak insan üstü dayanıklılık, insan üstü hız, refleksler ve uçma güçlerine de sahip. Tüm bunlara ek olarak bir nevi hasar görmez bir vücudu var. Yani silahlar onu etkilemiyor. Birçok saldırı ondan geri sekiyor ya da çok güçlü bir düşmanın yumrukları bile ona kolayca zarar veremiyor. Bir de insan üstü iyileşme güçlerini de söylememiz lazım. Ayrıca 7. duyusu sayesinde tehlikelere karşı duyarlı ve belirli dereceye kadar maddelerin moleküllerini etkileyebiliyor. Sadece şu özellikler bile onu Marvel’ın en güçlülerinden biri haline getiriyor.

Tüm bunların dışında Captain Marvel aynı zamanda enerji absorbe etme gücüne sahip. Bu gücü sonradan elde etse de Carol, kendisine yöneltilen çeşitli saldırıları kullanarak kendini daha da güçlü hale getirebilir. Çizgi romanlarda nükleer saldırıyı bile bu şekilde absorbe ettiğine tanıklık ettik. Ama aynı zamanda aşırı enerjinin fazla yükleme yaptığını da biliyoruz. Tüm bunlara rağmen nükleer saldırı boyutunda bir gücü rahatlıkla kullanabildiğini düşününce kendisini aşırı yükleme durumuna getirmek o kadar da kolay değil. Bu enerji gücünü yoğunlaştırarak aynı zamanda saldırı olarak da kullanabilir. Özetle Captain Marvel, Marvel evreninin en güçlü karakterlerinden biri olarak karşımıza geliyor.