Cable kimdir

Karakter Rehberi: Cable Kimdir?

Ryan Reynolds’ın başrolünde yer aldığı Deadpool 2 ile karşımıza çıkan Cable’a Josh Brolin hayat veriyor. Gelecekten günümüze gelen bu karakteri gelecek yıllarda X-Force’un bir parçası olarak göreceğimizi düşünüyoruz. Gelin birlikte Cable’ı tanıyalım. Cable kimdir sorusunu yanıtlayalım.

Yaratılış

Cable, işin içine zaman yolculuğu girdiğinden olsa gerek, oldukça alengirli bir karakter. Öncelikle karakterin yaratılışından bahsedelim. 1986 yılında ilk olarak karşımıza çıkıyor Nathan Summers (Cable), o zamanlar henüz bir bebek. Nathan, Cyclops ve Mr.Sinister tarafından Jean Grey’in klonu olarak yaratılmış Madelyne Pryor’ın oğlu. Mr.Sinister bebeği kendi amaçları için kullanmak istediği için tüm bu doğum işini önceden planlamıştır. Çocuğun, eski ustası Apocalypse’i yenebileceğine inanır ancak bunu öğrenen Apocalypse çocuğu ölümcül bir tekno-organik virüsle zehirler. Bu arada, vücudunun hemen hemen yarısını kaplayan metal bu hastalığın bir sonucudur. Küçük bebeğin bu hastalıktan kurtulmasının tek yolu onu alternatif bir geleceğe, hastalığın iyileştirilebileceği bir zamana yollamaktır.

Cable’ın yetişkin halinin yaratımı ve tasarımı Louise Simonson ve Rob Liefeld’e aittir. Cable gönderildiği bu alternatif gelecekte çetin şartlarda ve çatışma ortamında büyüdüğü için tam bir savaşçı haline gelmiştir. Ayrıca hastalığını en azından durdurmayı başarmıştır. Yani şuan bildiğimiz Cable’ın kökeni bu diyebiliriz. Şimdiye kadar olayları karışık bulduysanız devamı kafanızı biraz daha karıştırabilir.

Gelişim

Cable kimdir sorusunu yanıtlama konusunda önemli noktalardan bir diğeri de Cable’ın geçmişe, yani güncel Marvel evrenine nasıl döndüğü. Çünkü karakter popülerliğini güncel olaylarla olan etkileşimleriyle pekiştirdi. Hiçbir zaman gelecekte kendi dünyasında olanlarla göz önünde olmadı anlayacağınız.

Cable’ın geçmişe dönüşü de bir hayli çetrefilli. Kendi geleceğini kurtarmak adına bildiğimiz Marvel evreni zamanına (bir anlamda günümüze) dönüyor kendisi. Sevilen karakterlerle etkileşime girmeye böyle başlıyor. İlk önce, kendisinin klonu olan, Stryfe’a karşı savaşmak için New Mutants ekibinin başına geçiyor. Sonra Domino’nun da yardımıyla bu ekibi yeniden şekillendirip X-Force adını veriyor. X-Force daha sonraları Wolverine, Deadpool, Angel, X-23 gibi sevilen karakterler de katılıyor.

Karakter Rehberi: Spider-Man Kötüleri Sinister Six Kimdir?

Cable’ın popülerliği 90’larda tavan yapıyor. O dönemde tüm X-Men ile igili çizgi romanlar zirveyi yaşıyordu. Bunun üstüne Marvel, Cable’ı mutant aleminin seçimiş kişisi gibi portreleyince popülerliği tabii ki zirve yaptı. Adamın kostümüne bakınca bile 90’lar kokusu alıyorsunuz ve inkar edilemez bir Terminatör benzerliği de var.

Cable solo serisi bittikten bir süre sonra Deadpool ile birlikte yeni bir seriye dahil edildi. Cable and Deadpool adlı seri bu arkadaşlığı pekiştirdi ve okurların karşısına sundu. Cable, Deadpool ile birlikte geleceği iyileştirmek adına günümüzdeki hataları düzeltmeye başlar ve bu tahmin edebileceğiniz üzere çok kanlı bir iş. Bu iki karakterin zıtlığı beklenmedik bir uyum oluşturmuştu o sırada ve neredeyse tüm okurlar bu fikre bayıldı. Bu seri, iki karakterin de popülaritesine büyük katkıda bulundu. Deadpool 2 filmi de bu ikiliye yer verdi. Bu seri olmasaydı o filmde Cable’ı göremeyebilirdiniz arkadaşlar.

Cable Kimdir? Yetenekleri…

Cable’ın yetenekleri ve mutant güçleri neredeyse sınırsız. Bu adam Marvel çizgi romanlarında mutant aleminin mesihi olarak görüldüğü için yazarlar tarafından çeşitli durumlar karşısında çeşitli güçlere sahip olmuştur. Cable, Apocalypse seviyesinde psişik güçlere sahip. Psişik güçlerini hem telepatik hem de telekinetik olarak neredeyse sınırsız bir şekilde kullanabilmekte. Bu güçleri sayesinde birden fazla zihne girebilir, çok ağır objeleri kaldırabilir, telekinetik formlar oluşturabilir, objelerin patlamasına neden olabilir. İnanın illa gözden kaçırdığımız bir kaç yeteneği olmuştur.

Tüm bunların yanında Cable inanılmaz donanımlı bir savaşçıdır. Gönderildiği gelecekte çetin şartlar altında tam donanımlı bir savaşçı olmak zorunda kalmıştır. İyi bir tabiyeci ve yetenekli bir liderdir.

Özet

Özetlemek gerekirse Cable 90’larda inanılmaz popüler bir karakterdi çünkü adamın kendisi ve hikayesi 90’ların tüm klişelerini barındırıyordu. Zaman yolculuğu, cyborg-vari olmak ve seçilmiş kişi olmak gibi. E bunun üstüne Cyclops gibi çok sevilen bir karakterin oğlu olunca gönüllerimizde taht kurmaması imkansızdı. Bunların hiçbiri yetmiyormuş gibi bir de Deadpool’la çok içli dışlı bu adam. Bu karakterin bilinirliği ve popülerliği tabiki de sönmez, sönmesin de zaten. Cable’ı sevin arkadaşlar, sağlam bir karakterdir.