Black Panther kimdir?

Karakter Rehberi: Black Panther Kimdir?

Captain America: Civil War filmiyle tanıştığımız Black Panther sonrasında kendi filmine kavuştu. Kısa sürece çok sevilen Black Panther kimdir? Nedir, necidir?

Önce Marvel Sinematik Evreni’nde şimdiye kadar yaşananları kısaca özetleyelim. Chadwick Boseman’ın hayat verdiği Black Panther’ı Captain America: Civil War ile tanıdık. Wakanda’nın kralı olan T’Chaka bu yapımda suikaste kurban gitti. Oğlu T’Challa ise babasının intikamını almak üzere harekete geçmişti. Katil olarak gördüğü Winter Soldier’ın peşine düşmesi kahramanlarımız için işleri daha karmaşık hale getirdi. Günün sonunda Bucky Barnes’ın masum olduğu ortaya çıktı. Böylece Wakanda onu koruma altına almayı kabul etti. Winter Soldier da Wakanda’ya getirilip uyutuldu. Olayların bundan sonra nasıl ilerleyeceğini ise Black Panther’ın solo filminde göreceğiz.

Bundan sonra T’Challa’nın Wakanda’da başa geçişine şahit olacağız. Bu kurgusal Afrika ülkesi farklı bir sistemle yönetiliyor. Black Panther filminde T’Challa kral olarak sorumluluklarını üstlenirken beklemediği zorluklarla karşılaşacak gibi duruyor. Biz de bunları izlemeden önce kahramanımızın geçmişinden ve güçlerinden biraz bahsetmek istiyoruz.

Black Panther kimdir

Black Panther Kimdir? Tanıyalım!

Kısaca özetlemek gerekirse Black Panther aslında bir süper kahraman ismi olmanın ötesinde Wakanda’nın başındaki kişiye verilen unvan. Birden fazla kabileyi bir araya getiren bu ülkenin yaklaşık 10 bin yıl önce kurulduğu biliniyor. Black Panther unvanını alabilmek içinse oldukça zorlu bir süreçten geçmek gerekiyor. Aday olan kişinin Wakanda’yı kuran Beshenga’nın soyundan gelmesi gerekiyor. İlk aşama olarak Wakanda’yı oluşturan kabilelerin şampiyonlarıyla dövüşüyor. Her birini yenebilirse ölümcül olan, kalp şeklindeki bir bitkiyi yiyor. Panter tanrıça kabul edilen Bast ile bağ kuruyor ve Black Panther güçlerine kavuşuyor. Bu bitkinin Beshenga’nın soyundan gelmeyen herkesi öldürdüğü söyleniyor.

Black Panther kimdir

Güçleri Neler?

Black Panther kimdir sorusunun yanıtı biraz da yeteneklerinde gizli. Az önce bahsettiğimiz üzere Black Panther’ın fiziksel olarak kabilesindekilere üstünlük sağlaması gerekiyor. Bu da onun süper kahraman güçlerine kavuşmadan önce bile zorlu bir rakip olduğu anlamına geliyor. Yani dövüş sanatlarında usta olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bunun yanında olimpiyat seviyesinde jimnastikçi ve akrobat olduğu da biliniyor. Wakanda’da yetişen kalp şeklindeki bitkiyi yiyip Bast ile bağ kurmasının ardından yetenekleri de gelişiyor.

Duyu organları gelişiyor, güç ve hıza kavuşuyor. Öncekinden çok daha çevik bir hale geliyor. Dayanıklılığı insanı sınırların üstüne çıkıyor. Refleksleri güçlenirken iyileşmesi de hızlanıyor. Fakat bu yeteneklerin bağlantıda olduğu tanrıyla değişkenlik gösterdiğini de söylememiz gerek. Çizgi romanlarda farklı bir panter tanrısıyla bağlantı kurduğu ve koku alma duyusunun geliştiği bir dönem de bulunuyor. Kısacası az önce saydıklarımızın tamamı Bast ile bağlantı kurmasından kaynaklanıyor.

Bunların yanında T’Challa’nın kendine ait pek çok yeteneği de var. Öncelikle politikacı olarak çok başarılı olduğu, strateji oluşturmada üstüne olmadığını söylememiz lazım. Fizik doktorası yapan kahramanımız Marvel’ın en zeki karakterlerinden biri. Bilim adamı ve mucit olarak anılıyor. Wakanda’nın bu kadar gelişmiş olmasında büyük katkısı var.

Black Panther kimdir

Wakanda ve Vibranium

Marvel evrenine özel olarak yaratılan Wakanda, Afrika’nın önde gelen medeniyetleri arasında yer alıyor. 10 bin yıl önce birçok kabilenin bir araya getirerek oluşturduğu bu ülkenin kaderi düşen bir göktaşıyla birlikte değişiyor. Bu göktaşının yaydığı radyasyon toprakları verimli hale getiriyor. Böylece kıtlık yüzü görmeyen Wakanda gelişmek için her türlü olanağa sahip oluyor. Bu göktaşıyla birlikte dünyada bulunmayan vibranium da ortaya çıkıyor. Wolverine’in vücudunda yer alan ve Captain America’nın kalkanında kullanılan bu element Wakanda’nın bolluk bereket içinde yüzmesini sağlıyor. Bu sebeple ülkenin dışında Black Panther’ın da fazlasıyla zengin olduğunu söyleyebiliriz. Kısacası T’Challa fiziksel yetenekleri dışında zenginliğe ve diplomatik güce de sahip.

Karakter Rehberi: Thanos Kimdir?

Elde edilen bu güç Wakanda’nın teknolojik açıdan ciddi bir gelişim elde etmesini sağlıyor. Yüzyıllar boyunca dünyadan izole bir şekilde ilerleyen bu medeniyette kanserin bile tedavisi bulunmuş durumda. O denli gelişmiş bir teknolojiden bahsediyoruz. Doğayla iç içe olduğu kadar teknolojiyi de benimsemiş bir medeniyetten bahsediyoruz. Filmin fragmanına bakılırsa burası oldukça başarılı bir şekilde beyaz perdeye aktarılacak.

T’Challa’nın Aşk Hayatı

Black Panther kimdir derken aşk hayatını da unutmayalım. T’Challa ve aşk denildiği zaman akla hemen X-Men’in vazgeçilmez üyelerinden Storm geliyor. Asıl ismi Ororo Munroe olan Storm, Wakanda’nın veliatı ile çok gençken tanışıyor. Yetim kalmış bu iki kahramanın birbirine aşık olması uzun sürmüyor. Fakat kral olma yolunda ilerleyen T’Challa onu kendinden uzaklaştırıyor. Ardından 2000’lerde yazılan hikayelerde T’Challa ve çocukluk aşkı Storm yeniden bir araya geliyor. Aşklarını da evlilikle taçlandırıyorlar. İkisinin bir dönem Reed Richards ve Susan Storm yerine Fantastic Four ekibine dahil olduğu bir süreç bile bulunuyor. Fakat Avengers ve X-Men arasında yaşananlar bu evliliğin bitmesine neden oluyor. Yine de ikisinin evliliğinin bir zamanlar “yüzyılın evliliği” olarak aktarıldığını belirtelim.

Black Panther’in Önemi

Yazımızı bu kahramanın izleyiciler için önemiyle bitirmek istedik. Bunun için biraz geçmişe gidiceceğiz. İlk defa 1966’da yayımlanan Fantastic Four #52’de gördüğümüz Black Panther çizgi romanlarda boy göstere ilk siyahı kahraman olmasıyla dikkat çekiyor. Onu daha sonra Luke Cage, Falcon ve John Stewart’ın Green Lantern’ı izliyor. Zamanında Marvel’ın güzel bir ilke imza atmasına neden olan kahramanımız şimdi benzer bir misyonu sinemada da üstlenecek. Black Panther’ın oyuncu kadrosu neredeyse tamamen siyahı oyunculardan oluşuyor. Marvel Sinematik Evreni’ne büyük bir çeşitlilik kazandırmaya hazırlanıyor.