batwoman kimdir

Karakter Rehberi: Batwoman Kimdir?

Batman Ailesi’nin göreceli olarak daha yeni diyebileceğimiz bir üyesi ve aynı zamanda Bruce Wayne’in de kuzeni olan Katherine Kane ya da daha sık duyduğumuz şekliyle Batwoman kimdir?

Son dönemlerde Batwoman’ın adını çok sık duyduk. Bunun sebebi de tartışmasız Stephen Amell’in açıklaması oldu. Arrow’un yeni sezonunda Batwoman da Arrowverse’e dahil olacak. Peki Batwoman’ı ne kadar iyi tanıyoruz? İşte bu soruya cevap vermek için Katherine Kane (Batwoman) yeni rehberimizin odağını oluşturuyor.

Şimdi, Batwoman dediğimizde bir eski nesil çizgi romanları bir de modern çizgi romanları düşünmek gerekiyor. Silver Age çizgi romanlarında Katherine Kane (Kathy olarak biliniyor daha çok), o dönemdeki Batman’in homoseksüel imajını ortadan kaldırmak için yaratıldı ve Batman ile yaşadığı aşk ile tanındı daha çok. Zaten, Crisis on Infinite Earth ile varlığı DC Comics’ten tamamen silindi. Bizim asıl üzerinde durmamız gereken kişi Yeni 52 (New 52) ile Gotham’a giren Katherine (Kate) Kane olmalı. Hadi başlayalım.

Katherine Kane Yani Batwoman Kimdir?

Katherine “Kate” Kane, Geoff Johns’un önderliğinde Yeni 52 ile DC Comics evreninde taze bir başlangıç yaptı. Aslında en başta Yeni 52 ile birlikte Barbara Gordon, yani Batgirl üstünde bir değişikliğe gidilecekti. Ancak, o dönemde Barbara Gordon, Oracle olarak engelli bir süper kahraman rolündeydi ve bu nedenle bu fikir DC Comics’in editör takımı tarafından rafa kaldırıldı. Yerine Batwoman yeniden dahil edildi. DC Comics’in hem lezbiyen hem de Yahudi olan bu kahramanı son dönemlerin en medyatik isimlerinden biri de olmayı başarmıştır. Hatta bu medyatiklik sayesinde hem kendi çizgi roman serisi olmuş hem de bir dönem, Batman’in yerini almıştır.

Karakter Rehberi: Aquaman Kimdir?

Aynı Bruce Wayne gibi, Katherine Kane’in geçmişi de trajediye dayanıyor. Albay Jake Kane ve yüzbaşı Gabrielle Kane’in kızlarından biri olan Katherine de aynı onlar gibi askerlik yolundan gitmiştir. Beth adında bir de ikiz kız kardeşi vardır. Hayatının dönüm noktası ise NATO adına çalışan anne ve babasıyla birlikte Belçika’ya taşınmasından sonra yaşanmıştır. Brüksel sokaklarında gezintiye çıkan Gabrielle ve iki kızı teröristler tarafından kaçırılmıştır. İstihbarat tarafından tutsak alındıkları yer bulunsa da, Jake sadece Kate’i kurtarabilmiştir. Gabrielle ve Beth, teröristlerin elinde can vermiştir. Bu olay da Kate’te onarılmaz yaralar açmıştır. Babasının da sonsuz desteğiyle Kate, bu olayı atlatabilmiş ve tüm ilgisini okula vermiştir. Daha sonra da zaten babasının yolunu takip ederek West Point’e girmiştir. Ancak, yaşadığı lezbiyen ilişkiden dolayı bu askeri akademi onu atmıştır. Bu olayın ardından da Gotham’a dönmüştür.

Araya girip ufak bir bilgi vermek istiyorum. Kane soyadı tanıdık gelmiş olabilir. Bruce Wayne’in annesinin kızlık soyadı da Kane’di. Martha ve Jake Kane kardeşler ve dolayısıyla Kate ve Bruce yani Batwoman ve Batman kuzen oluyor.

Gotham’a döndükten sonra burada bir koleje girse de, yaşadığı bu sarsıcı olayların ardından hayata bakışı iyice laçka bir hale gelmiştir. “Çılgın” yaşam tarzını uzunca bir süre devam ettiren, partilerden partilere koşan Kate, daha sonra o dönemde trafik polisi olan Renee Montoya ile karşılaşır. Kısa bir süre sonra da ilişkileri başlar zaten. Yaşam tarzı hala aynı olan Kate ve Renee, birkaç aylık birlikteliklerinin ardından bu yaşam tarzı ve Kate’in ilişkilerini gizli tutmaları şiddetli bir kavga edip ayrılırlar. Ayrılığın hemen ardından da Kate, bir hırsızlığın ortasında bulur kendini. Geçmişteki askeri eğitimi sayesinde bu hırsızla rahat bir şekilde mücadele eder hatta alt eder. Tam o sırada da Batman olay yerine gelir. Hem suçla savaşmanın verdiği heyecan, hem Bat-signal hem de tabii ki Batman kendisini de denkleme katınca, Kate hiç olmadığı kadar kendini enerjik ve hayat dolu hisseder.

Bu olayın ardından önceleri gizli gizli çalışmalara başlar. Yakın dövüş, silah vs gibi çalışmalardır. Ancak, babasının bu durumu keşfedip, onu sorgulamasının ardından Kate neler olduğunu anlatır. Babası da onun arkasında durur. Kate’i alıp birkaç yıl boyunca ortadan kaybolurlar ve bu süre boyunca Kate’e dünyanın farklı yerlerinde gerekli eğitimleri aldırır. Döndükleri zaman da kendi yaptığı Batwoman kostümünü ona hediye eder. Böylelikle Batwoman resmen Gotham Şehri’ne başlangıcını yapar.