Black Manta kimdir

Karakter Rehberi: Aquaman’in Kötüsü Black Manta Kimdir?

Aquaman’in ikonik kötülerinden biri olan Black Manta, Aralık ayında vizyona girecek olan Aquaman filminde de göreceğiz. Peki Black Manta kimdir?

Şimdi öncelikle Black Manta’nın göreceli olarak yeni bir karakter olduğunu belirtmem gerekir. Kendisi her ne kadar 1980’lerde ortaya çıkmış olsa da, ben o dönemki hikayesine girmeyeceğim. Çünkü Black Manta, Yeni 52 ile birlikte tamamen yeniden yaratıldı ve gerçekten anlamda Aquaman’in en azılı kötüsü haline geldi.

Black Manta Kimdir? İşte Geçmişi

Asıl adı David Hyde olan bu karakter, aslen bir ödül avcısı ve paralı bir askerdir. Zaten Arthur Curry yani Aquaman ile karşılaşması da bu yüzden olur. Arthur Curry’yi çok genç yaşlarından beri tanıyan bilim adamı Doktor Stephen Shin, Atlantis keşfini dünyaya açıklamak ister. Bunun için de en yakınındaki kişiden bir örnek almak ister. Ama tabii ki onun bu isteği Arthur ve babası Thomas tarafından kabul görmez. Kendi tezini kanıtlamak için yanıp tutuşan Stephen Shin, David Hyde’ı Arthur’un kanını alması için tutar.

David Hyde ve genç Arthur Curry arasında yaşanan mücadeleye Thomas Curry de dahil olur ama yaşlı vücudu dayanamaz ve kalp krizi geçirir. Birkaç gün sonra da hastanede ölür. Babasının ölümünden dolayı ödül avcısı Hyde’ı sorumlu tutan Arthur, intikam için yemin eder. Bu intikam ateşi peşinde de takibi hiç bırakmaz ve Hyde’ın teknesini bulur. Sağanak yağmur ve karanlığın da etkisiyle Arthur, David Hyde’ın babasını o sanar ve öldürür. Bu ölümden sonra da roller değişir, bu sefer David Hyde intikam yolculuğuna başlar. Kendine zırh ve silahlar yapıp ava başlar. Arthur, gücünü kullanıp dünya çapında tanınan Aquaman olduğunda, David de Black Manta adını alır.

Black Manta’nın Güçleri

Sanırım şu noktada Black Manta normal bir insanken, Superman ile dövüşebilen Aquaman’in karşısında nasıl duruyor diye düşünüyorsunuz. O zaman hemen Black Manta’nın güçlerini anlatmaya başlayalım.

David Hyde, yani Black Manta paralı asker ve bir ödül avcısı. Hem de bu işte gayet yetenekli biri. Askeri anlamda üstün bir zekaya sahip olmasının yanında mekanik mühendisliği, taktik zeka, kılık değiştirme, iz sürme, sabotaj ve patlayıcılar gibi konularda fazlasıyla bilgi sahibi ve yetkindir. Gerek su üstünde, gerekse de su altında farklı silahları çok iyi bir şekilde kullanabilir. Çok iyi bir yüzücü olmasının yanında yakın dövüşte de korkulacak bir rakiptir.

Ancak, gücünün asıl kaynağı üstüne giydiği zırhtır. Bu zırhı sayesinde okyanusun en derin yerlerinde zarar görmeden yüzebilir, soğuğa karşı kendisini korur. Tam anlamıyla su ve kurşun geçirmez bir özelliktedir. Hatta atomik seviyede bile geçirgenliği yoktur. Aynı zamanda bu zırhı sayesinde insan üstü güç ve dayanıklılık elde eder. Aquaman’e karşı durabilmesinin temelinde de zaten bu zırh yatar. Başlığına da yaptığı modifikasyonlarla bir nevi Superman’in ısı bakışını taklit eden optik bir silah da kullanabilir.