Eternals
Eternals

MARVEL’DA ADINI SIKÇA DUYDUĞUMUZ ETERNALS KİMDİR?

Kevin Feige’nin de sinematik evrene dahil etmek istediği bu Eternals (Eternaller de diyebiliriz sanırım) aslında kimdir? Marvel çizgi romanlarında nasıl bir yere sahip?

Avengers 4 ile bir sonra ulaşacak olan Marvel Sinematik Evreni, bu filmden sonra yeni bir başlangıç yapacak. Eternals ırkı da bu yeni bir başlangıçta yer alacak gibi gözüküyor. Birkaç ay önce Kevin Feige, Eternals ırkının planlarına dahil olduğunu söylemişti. Peki Eternals kimdir?

The Eternals ilk defa 1976 yılında Jack Kirby tarafından yaratıldı ve aynı isimli çizgi romanla raflardaki yerini aldı. Bir nevi kozmik ırk diyebileceğimiz Eternals, Jack Kirby’nin şaheserlerinden biridir. Bu ırk ağırlıklı olarak Yunan ve Antik Roma mitolojisinden esinlenilmiştir. Ancak, ne yazık ki Eternals çizgi romanları ilk çıktığı yıllarda pek tutmadı. Bu ırkın ön plana çıkması uzun yıllar sonra oldu. The Mighty Thor çizgi romanında Thor, Eternals ile ilk defa karşı karşıya geldi. Böylelikle Marvel’ın çizgi roman sayfalarında daha sık görür olduk kendilerini.

Peki Eternals Irkı Nasıl Ortaya Çıktı?

Eternals’ın yaratılması direkt olarak Marvel Evreni’nin en güçlülerinden olan ve Tanrı mertebesine ulaşmış olan Celestials tarafından yaratıldı. Eternals dediğimiz ırk aslında insanların bir gelişmiş versiyonu. Normal insanlara göre çok daha güçlüler ve çok daha uzun yaşam sürelerine sahipler. Ancak, görünüş olarak insanlardan hiç de farklı değiller.

Celestials, bir milyon yıldan önce bir zamanda Dünya’ya geldiğinde o dönemde yaşayan insanlar üzerinde genetik deneyler yapmaya başladılar. Bu deneyleri gerçekleştirmelerinin altında yatan sebebi bilmiyoruz ancak Celestials, bu deneyleri yaparak insanların sahip olduğu bu genlerin uyumluluğunu görmek istediler. Kozmik güçlerini kullanarak evrimi hızlandırdılar ve genetik potansiyellerini keşfetmelerini sağladılar. Bu deneylerin sonucunda da Eternals ırkı ortaya çıktı. Benzer şekilde bu deneyler aynı zamanda Deviants dediğimiz ırkı da ortaya çıkardı. Eternals’ın deforme olmuş hali diyebiliriz. Thanos da bir Deviant. Eternals daha barışçı bir şekilde olaylara bakarken, deforme olmuş kuzenleri Deviants ise savaş ve kaos altında olayları değerlendiriyor. Bu farklılık da zaten sonu gelmez bir savaşın tohumlarını ekmiş oldu.

Bu noktada biraz daha detaya girmek istiyorum çünkü Eternals ırkının nasıl bir yol izlediğini anlamamız gerekiyor. Şimdi, yaratılan ilk Eternals jenerasyonu arasındaki ideolojik farklılıklar vardı. Kronos daha barışçıl bir yol izlerken, kardeşi Uranos savaş ve kaos istiyordu ve tabii ki Dünya’yı ele geçirme amacındaydı. Bu da Eternals’ın ilk ırkı arasındaki iç savaş çıkardı. Bu savaş Eternals arasında yaşandı. Savaşın ardından Uranos yenildi, onu takip edenler de dünyadan ayrıldı. Bu Eternals üyeleri Uranüs adıyla bildiğimiz gezegene yerleşti. Burada bir uzay gemisi yaparak dünyaya tekrar saldırı düzenlediler. Ancak, bu saldırıları Kree uzay gemileri tarafından durduruldu ve kendileri saldırı altında kaldı. Sağ kalanlar ise Saturn’ün uydusu Titan’a yerleşti ve orada kendi kolonilerini kurdular. Uranüs’te kalanlar da orada kendi kolonilerini kurdu.

Ufak bir bilgi paylaşmak istiyorum burada. Kree saldırısının ardından bir Eternal üyesi onların eline düştü ve onun aslen insan olduğunu anladılar. Bunun ardından da Kreeler, insanlar üzerinde kendi deneylerini yaptı. Bu da Inhumans’ın yaratılmasının sebebi oldu.

Peki dünyada kalanlara ne oldu diyeceksiniz? Şimdi, Eternals ırkı ilk yaratıldığında bu genlerindeki mutasyon aktif değildi. Ancak, Kronos, dünyada kaldığı dönemde deneylerine devam etti. Bu deneylerinden biri ters gidince kozmik bir patlama yaşanadı. Bu kozmik patlama da dünyadaki Eternals ırkını etkiledi ve genleri aktif hale geldi. Böylelikle süper güçlü, ölümsüz hallerine büründüler. Kronos’un ölümünden sonra da birçok Eternals arasında anlaşmazlık çıktı. Zuras ve Alars iki lider olarak kaldı ancak Eternals, Zuras’ı lider olarak seçti. Alars’ın takipçileri ise onunla beraber dünyadan ayrıldı. Dünyada yaşanan birçok olaydan sonra ve Kronos’un ölümünü de düşününce Alars’ı takip eden Eternals üyeleri Dünya’yı terk etti ve Titan’a yerleşti. Orada da sağ kalan tek Eternal Sui-San ile birlikte ırkın devamlılığı sağlandı. Sui-San ve Dünya’daki Eternals’ın lideri Alars, ırkını yok olmaktan kurtardı. Thanos da Sui-San ve Alars’ın çocuğu zaten. Dünyada ise az sayıda kalan Eternals üyesi kendilerini çok ön plana çıkarmamayı tercih etti. Hatta Ikaris, kendine bir süper kahraman kimliği yarattı ve diğer Eternals üyeleriyle birlikte yeni bir süper kahraman birliği kurdu.

Tüm bu olaylar sırasında da Eternals ve Deviants arasında sık sık savaş patlak verdi. Hatta bir dönem Apocalypse tarafından tetiklenen savaşlar yaşandı.

Eternals Irkı Nasıl Bir Güce Sahip?

Genlerinde yapılan oynamalardan dolayı Eternals ırkı doğuştan itibaren normal insanlara göre daha güçlü ve daha dayanıklı. Eternals üyeleri normal olarak daha dayanıklı, daha güçlü, hastalıklara karşı dirençli ve hızlı iyileşme gücüne sahip durumda. Potansiyel olarak da çok geniş bir yetenek yelpazesine sahip. Yani kendilerini geliştirebiliyorlar. Kendilerini geliştirmelerine bağlı olarak süper güç, uçma yeteneği, telepati, enerji manipülasyonu gibi özellikler elde edebiliyor. Mesela Thanos’un kardeşi Eros (Starfox) bu potansiyelini sonuna kadar kullanamasa da süper güce sahip ve uçabiliyor. Dünya’da kalanlardan olan ve direkt olarak Kronos’tan etkilenen Ikaris aşırı gelişmiş duyulara sahip. Makkari, yüksek hızlarda koşabiliyor ve Sersi de atomik seviyede manipülasyon yapabiliyor.