Chilling Adventures of Sabrina 1. sezon incelemesi

Chilling Adventures of Sabrina 1. Sezon İncelemesi

Archie Comics’ten çıkıp gelen Sabrina Netflix tarafından yeniden televizyona uyarlandı. Peki dizi ne kadar başarılı? Chilling Adventures of Sabrina 1. sezon incelemesi ile ele alıyoruz!

Sabrina’nın geçmişi aslında baya eski. 1960’larda Archie Comics’te ortaya çıkan büyücü -ya da cadı desek daha doğru olur sanırım- Sabrina Spellman daha sonra 2014 yılında bir korku çizgi romanı olarak Chilling Adventures of Sabrina adıyla kendi solo serisiyle karşımıza geldi. Netflix de bu 2014 yılında yayınlanan ve hali hazırda devam eden çizgi romanı temel alıyor. İncelemeye geçmeden önce belirtelim bu yazımızda SPOILER bulunmamaktadır.

Sabrina Spellman’ın Hayatı

Sabrina dediğimiz zaman akıllara eğlenceli temalar geliyordur eminim ki. 1990’larda yayınlanan diziden dolayı da bunu düşünmeniz çok normal. Ancak, Archie Horror markası altında okuduğumuz Chilling Adventures of Sabrina çizgi romanı korku ve büyü temasını çok güçlü bir şekilde alıyor. Netflix de bunu temel almış zaten. Gerçek bir büyücülük dizisi var karşımızda.

Sabrina klasik orijinini hem dizide hem de yeni çizgi romanda koruyor. Yarı insan yarı cadı olan Sabrina, güçlerinin gayet farkında. Greendale’da yaşayan Sabrina’nın 16 yaşına basmadan önceki birkaç günde hikayeye başlıyoruz. Ancak bu ikili durumundan dolayı bir yandan normal bir liseye gidip normal bir hayat sürerken, diğer yandan eve döndüğünde büyüyü iliklerine kadar hissediyor. Teyzeleri Hilda ve Zelda da bu gerilimi yaşamasında fazlasıyla yardımcı oluyor.

Chilling Adventures of Sabrina’da çok temel olarak hem büyücü hem de insanı yanını korumaya çalışan genç bir cadıyı izliyoruz. Bir yandan günlük liseli yaşantısı anlatılırken diğer yandan da başından geçen ve fazlasıyla korkutucu olan esrarengiz olaylara tanıklık ediyoruz. Çizgi romanla da karşılaştırdığımız zaman ana konu ve ilerleyiş çizgi romandan temel alınsa da, Netflix kendisine has bir uyarlama ortaya koymuş. Bunu da başarılı bir şekilde yapmış. Özellikle çizgi romana göre ciddi farkların olduğu kısımları izleyince hiç garip hissettirmiyor. Aksine hikaye sanki böyle olsa daha iyi olabilirmiş havasını kokluyorsunuz. Bu açıdan Netflix’in hakkını vermek lazım. Son dönemlerde başarısız uyarlamalar yapmış olsalar da Sabrina kesinlikle bunlardan biri değil.

Büyü kitapları, büyücülük okulu, demonoloji gibi birçok karanlık temayı dizi seyirciye olay örgüsü içinde veriyor. Bir ders gibi anlatmak yerine, Sabrina’nın gözünden izlediğimiz bu hikaye sırasında neyin ne olduğunu öğreniyoruz. Her şey açık ve net bir şekilde anlatılmış. Fantazi, özellikle büyü konusunda ilgili ve bu tarz yapımları kaçırmamaya çalışan biri olarak Sabrina’nın bu açlığı dindirdiğini söyleyebilirim.

Hilda ve Zelda kesinlikle bir madalyonun iki yüzü olmuş. Çizgi romanlarda da zaten farklı karakterlere sahipler. Dizide bu ayrım daha net tutulmuş. İlk başta bu zıtlık sırıtsa da bölümlerde ilerledikçe taşlar yerine oturmaya başlıyor ve aslında bu ayrılığın altında neler yattığını parça parça öğrenmeye başlıyorsunuz. Dikkatli bir göz için her karakterin geçmişi az da olsa sunuluyor. Ambrose ise en başarılı karakter bence dizideki. Aynı çizgi romanlardaki gibi ceza almış ve evi terk edemiyor. Ama kişiliği, yaptıkları ve farklı tarzıyla dizinin en ilgi çekici karakteri olduğunu belirtmek gerekir. Cadı ve büyücülerin sahip oldukları hayvan hizmetçilerdeki değişiklik çok başarılı olmuş. Ancak bu değişikliğin detayları spoiler olacağı için beğendiğimi söyleyip geçiyorum. Madam Satan değişikliği ise çok yerine olmuş. Çizgi romanda sevmediğim birkaç noktadan biri diziye muazzam bir şekilde uyarlanmış. Kiernan Shipka gerçekten çizgi roman sayfalarından fırlamış gibi, Sabrina olarak çok uymuş.

Son olarak dizinin korku ve gerilim havasından bahsetmek istiyorum. Çizgi romanlara göre net bir traşlama var, orası ortada. Ama bu abartılı ya da göze batacak şekilde yapılmamış. Riverdale’ın yakınındaki bir şehir olan Greendale zaten ürkütücü bir havada bize sunulmuş. Dizinin havasını sadece şehirden anlayabiliyorsunuz. Bu havanın üstüne de eklenen şiddet ve korku öğeleri yeterli olmuş.

Chilling Adventures of Sabrina 1. Sezon İncelemesi: Eksikler

Zaman zaman dizideki “gençlik” kısmı ağır basıyor. Yani büyü kısmına dalmışken, Sabrina ve sevgilisi arasında yaşananlar fazla uzun hissettirebiliyor. Bu da izleyicide dikkat dağınıklığına sebebiyet veriyor. Bir saat olunca bir bölüm böyle uzatmalar normal ama 40-45 dakika olsa çok daha iyi olurmuş diye düşünüyorum.

İkinci konu ise (spoiler vermeden tabii ki) Sabrina’nın yaşadıkları. Sabrina’nın yarı insan yarı büyücü doğasından dolayı hep ilgi odağı olduğunu belirtelim. Bu ilgi odağı olmasının temeli dizide adım adım anlatılsa da, diğer cadı ve büyücülerin ilgisi fazla olabiliyor ve bir noktada “Ne zaman bitiyor?” diye düşündürtebiliyor. Çok sık olmasa da bazı anlarda tekrar hissi uyanıyor.

Karakterler olarak da Sabrina’nın sevgilisi Harvey biraz sırıtmış. Yeni karakterler olsun, değişiklikler olsun hepsi hikaye akışında çok iyi gidiyor. Harvey’nin de yaşayacakları var, orası net ama bazen akışı baltalayabiliyor. Bu biraz da Sabrina ve Harvey sahnelerinin uzatılmasından da kaynaklı olabiliyor tabii ki. Kiernan Shipka da bazı anlık durumlar dışında rolünü başarıyla oynuyor. High Priest ise en göze çarpan karakter. Olması gerektiği ağırlığa ne yazık ki sahip değil. İlk anda o izlenimi verse de ilerledikçe “meh” diyorsunuz.

Sonuç

Chilling Adventures of Sabrina 1. sezon incelemesi sonrasında şunu söyleyebiliriz: Sabrina kesinlikle bir şans verilmeyi hak ediyor. İlk birkaç bölümden sonra da zaten sizi kendine bağlıyor. Eksikleri yok değil ama artıları çok daha fazla. Netflix bu uyarlamayı çok başarılı bir şekilde gerçekleştirmiş. Farklılıklar sırıtmıyor, kendilerinden kattıları da artı olarak karşımıza geliyor. Bu nedenle ben izlemenizi tavsiye ediyorum.